Dziecko

Dlaczego rośnie liczba dzieci pobierających korepetycje?

Dziecko

Aktualizacja:

Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społeczne pokazują, że w ubiegłym roku co trzeci rodzic posłał swoje dziecko na płatne korepetycje, za co zapłacił średnio 450zł. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy opowiedzieli: Olga Woźniak, dyrektorka szkoły podstawowej oraz Kamil Bochacz, profesjonalny korepetytor.

Każdego roku coraz więcej uczniów szkół podstawowych i liceów bierze dodatkowe korepetycje. Według szacunków, w dużych miastach nawet trzy czwarte uczniów pobiera korepetycje, a wyraźny wzrost zainteresowania dodatkowymi lekcjami widać również w małych miejscowościach.

Brak czasu

Szybkie zmiany w szkolnictwie są powodem nerwów wielu rodziców i uczniów. Niepokój wynika w dużej mierze z bardzo obszernego programu. Rodzice wolą prewencyjnie zapisać dzieci na korepetycje już we wrześniu, zamiast czekać na ewentualne trudności i zaległości.

Problem jest to, że w klasach jest bardzo dużo uczniów i każda osoba jest na innym poziomie. Nauczyciel nie jest wstanie dopasować programu do wszystkich i powiedzieć wszystkiego tak, aby każda osoba zrozumiała to w taki sposób, jaki najlepiej do niej dociera. Musi więc dopasować się do większości – zauważył Kamil Bochacz, który udziela korepetycji z matematyki od 9 lat.

Potwierdzają to słowa Olgi Woźniak dyrektorki prywatnej szkoły:

Skuteczna nauka opiera się w dużej mierze na relacjach. Człowiek uczy się wtedy, gdy uczenie jest połączone z pozytywną emocją. O ileż łatwiej jest to zrobić w kontakcie jeden do jednego z korepetytorem, który zna swojego ucznia i jest uważny na jego trudności.

Zobacz też:

Drzemki dzieci w ciągu dnia. Jak długo powinny trwać?

Jako pierwsza osoba z zespołem Downa pracuje w gdańskim urzędzie miejskim

Martyna Wojciechowska gotowa na Sylwestra. Makijaż wykonała 11-letnia córka!

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości