Małe dzieci potrzebują dużo snu, nierzadko nawet kilku drzemek w ciągu dnia. Wraz z upływem czasu, zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Do którego roku życia kłaść dziecko spać w dzień i w jakich godzinach to robić?
Sposoby na uśpienie dziecka w ciągu dnia
Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się rodzice, jest usypianie dziecka w ciągu dnia. Wieczorem jest to łatwiejszy proces, gdyż mózg wydziela melatoninę, zwaną naturalnym środkiem nasennym. Jak więc pomóc dziecku w popołudniowej drzemce? Sposobów jest wiele.
Najmłodsze dzieci najczęściej zasypiają po karmieniu, przy karmieniu albo w trakcie ssania smoczka. Starsze dzieci potrafią już zasnąć na leżąco.
– przyznał gość programu.
Niektóre dzieci potrzebują więcej wsparcia rodzica w zapadnięciu w sen ze względu na swój temperament, są tzw. high need babies - wymagające dzieci, które dłużej potrzebują bliskości rodzica, żeby wyregulować swoje emocje, obniżyć pobudzenie i zasnąć.
Ile drzemek powinno mieć małe dziecko w ciągu dnia?
Nie ma żadnych naukowych wyliczeń co do liczby drzemek i ich długości. Jest to zmienna, która zależy przede wszystkim od dnia. Dziecko, które w danym dniu było aktywne, może potrzebować więcej odpoczynku i drzemek.
Statystycznie w pierwszym roku życia dzieci mają od 1 do 4 drzemek dziennych, między 1 a 2 urodzinami mają 1-2 drzemki, a po 3 urodzinach jedną lub już całkowicie rezygnują z drzemek.
O której godzinie nie powinniśmy już kłaść dziecka na drzemkę?
W przypadku niemowląt, które mają jedną drzemkę w ciągu dnia, warto zadbać o to, żeby zaczynała się w okolicach południa lub wczesnym popołudniem. Położenie dziecka w późniejszych godzinach może wpłynąć na problemy z wieczornym zasypianiem.
Jak dziecko odzwyczajać od drzemki?
Jednym ze sposobów jest poczekanie, aż dziecko samo zrezygnuje z południowej drzemki na rzecz innych zajęć. Zamiast snu możemy również zaproponować dziecku spokojną zabawę połączoną z odpoczynkiem.
Zobacz też:
- Jak zarządzać domowym budżetem i dlaczego kobiety robią to lepiej?
- Jak przygotować malucha na pierwszy zimowy spacer?
- Uważaj co publikujesz. Jak dbać o wizerunek dziecka w sieci?
Autor: Bernadetta Jeleń