Jak zarządzać domowym budżetem i dlaczego kobiety robią to lepiej?

Problem niedoceniania pracy, jaką wykonują kobiety w domu, dotyczy wielu polskich domów. Ile warte są prace domowe? Dziś w programie opowiedziały o tym Katarzyna Iwanoska, blogerka finansowa oraz Joanna Jaśkiewicz Diamentowa Kura Domowa.

Pani Joanna Jaśkiewicz jeszcze kilka lat temu nie mogła pozwolić sobie na spokojny spacer. Domowe obowiązki pochłaniały ją do tego stopnia, że nie miała czasu dla siebie. Wszystko zmieniła choroba. Po rekonwalescencji pani Joanna już nigdy nie wróciła do obowiązków kury domowej. Została ona house managerem, a jej dom przemienił się w sprawnie działającą firmę.

Dzieci towarzyszą w obowiązkach domowych

W domu każdy powinien mieć swoje obowiązki. Dzieci od najmłodszych lat należy uczyć, aby sprzątały po sobie zabawki czy odnosiły rzeczy na półkę. W ten sposób wpajamy im zasady, że każdy odpowiedzialny jest za miejsce, w którym mieszka i ma takie samie prawa i obowiązki.

Ja je wciągałam od samego początku. Małe dzieci jak już zaczęły chodzić pomagały mi we wszystkich obowiązkach. To były drobne obowiązki, zawieszenie skarpetek, położenie serwetki.

– opowiadała Joanna Jaśkiewicz

Ile kosztuje praca w domu?

GUS co 10 lat robi wyliczenia, ile kosztuje praca domowa. W 2015 roku, za opiekę nad dziećmi, gotowanie, sprzątanie, pranie kobiety mogły otrzymać ponad 2100 zł, a mężczyźni 1200 zł.

Ja jestem zwolennikiem ceny rynkowej. Dajmy ogłoszenie i sprawdźmy, za ile jesteśmy w stanie na danym rynku taką osobę znaleźć. Cena między Warszawą a czy innymi mniejszymi miast będzie się różnić.

- wytłumaczyła Katarzyna Iwanoska.

Kobiety lepiej zarządzają budżetem

Płeć piękna lepiej radzi sobie z opracowaniem budżetu domowego. Dlaczego? Kobiety są dokładniejsze, bardziej cierpliwe, lepiej orientują się też w cenach produktów oraz kierują się wyższymi i długoterminowymi celami.

Jak zarządzać domowym budżetem skutecznie?

Zarządzanie należy zacząć od ustalenia wspólnych celów i planów, na co chcemy i musimy wydać pieniądze. Na samym początku dobrze jest przelać część pieniędzy na konto oszczędnościowe, a potem na poszczególne kategorie celów czy wydatków ustalić procent, jaki przeznaczamy. Nie zapominajmy też o samorozwoju czy przyjemnościach. Jak stwierdziła Katarzyna Iwanoska, najbardziej rozpowszechniony jest system 6 słoików T. Harve Ekera, kóry przewiduje wydawanie pieniędzy w następujących kategoriach:

  • 10% inwestycje,
  • 55% opłaty stałe,
  • 10% większe zakupy,
  • 10% przyjemności,
  • 10% edukacja,
  • 5% dla innych.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!