Dziecko

Rozmawiaj, nie szpieguj. Jak bezpiecznie odkrywać z dzieckiem świat Internetu?

Dziecko

Aktualizacja:
Asy Internetu

Media społecznościowe i Internet do niedawna były jedynie źródłem rozrywki dla najmłodszych, pandemia jednak zmieniła ten stan rzeczy. Do sieci przeniosła się edukacja i życie towarzyskie. Efekt? Przed ekranem komputera, telefonu, czy tabletu dzieci spędzają coraz więcej czasu. Co zrobić, żeby ochronić je przed zagrożeniami, które tam na nich czyhają?

Rozmowa zamiast kontroli

Wielu rodziców otwarcie przyznaje się, że sprawdzają, co robią ich pociechy w sieci. Historia przeglądarki, programy szpiegujące, nadzór rodzicielski - narzędzi, które pozwolą zweryfikować aktywność, którą najmłodsi podejmują w Internecie jest naprawdę bardzo wiele. Podstawowy problem polega na tym, że wszystkie te instrumenty pozwolą uzyskać wgląd w te wydarzenia już po fakcie, czyli nie chronią one przed zagrożeniem, a jedynie pozwolą ustalić jego źródło. To zdecydowanie nieefektywne rozwiązanie, choć, oczywiście, nie namawiam, żeby z niego rezygnować. Ważne jednak, aby zadziałać prewencyjnie i porozmawiać z dzieckiem na temat tego, co może się zdarzyć i jak powinno zareagować. Warto uświadomić maluchowi, że oprócz tej pięknych, jasnych i kolorowych stron, które są dla nich bezpieczne są w sieci miejsca i ludzie, których powinny unikać.

Do takiej rozmowy trzeba się jednak dobrze przygotować - nie chodzi o to, żeby przestraszyć dziecko i zniechęcić do korzystania z sieci. Wręcz przeciwnie - jak wszyscy wiemy jest to narzędzie, dzięki któremu maluch może poszerzać wiedzę, realizować swoją pasję i poznawać świat, jednak to właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa warto więc je uczulić na to, żeby były ostrożne.

Asy Internetu - na czym polega program?

To bezpłatny program edukacyjny, który wspólnie realizują Fundacja Szkoła z Klasą i Google. Jego zadaniem jest pomóc dzieciom w bezpiecznym i świadomym surfowaniu po sieci. Organizatorzy wskazują, że najważniejsze wartości, które są promowane w ramach tego programu to: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Asy Internetu to akcja skierowana nie tylko do dzieci, czy nauczycieli, ale także, a może nawet przede wszystkim - do rodziców. Żeby lepiej oddać i rozpropagować ideę, która przyświeca jej twórcom powołana została Rada Rodziców Asów Internetu, w skład której wchodzą m.in. Rafał Cieszyński, Monika Morozowska, Magda Mikołajczyk "Matko Jedyna", Agata Rubik czy Marcin Perfuński "Supertata.tv"). Dotarcie do dzieci umożliwia zaś Interlandia - pełna przygód gra, w której dzieci uczą się, jak poradzić sobie z hakerem, wyłudzaczem danych czy hejterem .

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Jak o to zadbać?

Zobacz więcej:

Ewa Bem wraca na scenę po śmierci córki. "Jestem w pewnym sensie zdewastowana"

Agata Młynarska wyszła ze szpitala. "Odzyskam to, co choroba chce zabrać"

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości