Ciąża

Dwa porody w ciągu jednego roku? To możliwe, ale czy zdrowe dla kobiety?

Ciąża

Aktualizacja:

Pani Weronika Michalska w 2019 roku urodziła dwójkę dzieci.Nie były to bliźniaki! Pierwsze przyszło na świat w styczniu, drugie w grudniu. Jak długo kobieta powinna czekać z kolejną ciążą, żeby była ona bezpieczna? Spytaliśmy o to ginekologa, dr. n. med. Ewę Kurowską.

Szczęśliwa mama trójki dzieci

12 grudnia Weronika Michalska urodziła swoje trzecie dziecko - córeczkę Zuzię. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był to już drugi poród szczęśliwej mamy w 2019 roku. Córeczka Melania urodziła się 4 stycznia. Dziewczynki mają jeszcze starszego brata, 8-letniego Kacpra. Podobno trzecia ciąża była dla rodziców ogromnym zaskoczeniem.

Dla lekarzy przypadek Pani Weroniki nie jest jednak czymś zaskakującym.

Jeżeli oba porody się udały, to świadczy to o tym, że nie była to zbyt mała odległość. Między styczniem a grudniem mamy aż 11 miesięcy, a ciąża trwa dziewięć

- zauważyła ginekolog dr n. med. Ewa Kurowska.

Kiedy jest czas na drugą ciążę?

Czy dwie ciąże w ciągu jednego roku to dla zdrowia kobiety zbyt duże obciążenie? Jak długo czekać z kolejną ciążą, żeby była ona bezpieczna zarówno dla mamy jak i dziecka?

By organizm kobiety zdążył się zregenerować, różnica między ciążami powinna wynosić minimum półtora roku

Jak dodaje nasza ekspertka - z logicznego punktu widzenia, skoro organizm był w stanie wyprodukować komórkę jajową zdolną do zapłodnienia, to znaczy, że był on na tyle gotowy, żeby ciążę donosić.

Laktacja nie chroni przed ciążą

W pułapkę tę często wpadają kobiety, które karmią piersią. W czasie intensywnej laktacji nie miesiączkują, wiec wydaje im się, że nie zajdą w kolejną ciążę. Laktacja nie jest jednak metodą antykoncepcyjną, ponieważ po pewnym czasie organizm kobiety zaczyna jajeczkować. Nigdy nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Owulacja pojawia się dwa tygodnie przed spodziewaną miesiączką. Jeżeli kobieta zajdzie wtedy w ciążę, to nie będzie miała szansy przekonać się czy mogłaby dostać kolejną miesiączkę

-tłumaczy ginekolog.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

Jeśli pierwszy poród odbył się siłami natury, to zawsze jest to korzystne dla kobiety. W przypadku cesarskiego cięcia, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Narusza ono bowiem architektonikę mięśnia macicy i wymaga zagojenia. Proces ten jest sprawą bardzo indywidualną. Macica może zagoić się bez śladu, ale może też zostać blizna.

Połóg po pierwszej ciąży

Istotną kwestią jest również to, jak przebiegał połóg po pierwszej ciąży. Czy kobieta nie miała problemu z obkurczaniem się macicy, czy nie wystąpiło krwawienie. Po 42 dniach od porodu należy się zgłosić do swojego lekarza prowadzącego, który oceni, czy macica wróciła do swojego stanu sprzed ciąży. Jak zaznacza nasz gość, bywa, że w czasie takich wizyt kobieta może być już w ciąży, dlatego lekarze zalecają wstrzemięźliwość seksualną do czasu wizyty kontrolnej.

Jeśli przed tą wizytą dojdzie do zapłodnienia, kobieta karmi i nie będzie miała miesiączki, to nic nie wzbudzi jej niepokoju do momentu, aż nie pojawią się symptomy świadczące o kolejnej ciąży

-dodała ginekolog dr n. med. Ewa Kurowska.

Słuchaj się lekarza prowadzącego

Jeżeli myślisz o drugiej ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym. Prawidłowy, "książkowy" odstęp między ciążami wynosi półtora roku. Jednak każdy przypadek może być inny. Wykonaj badania krwi, by sprawdzić, czy Twój organizm zregenerował się po pierwszej ciąży i czy odtworzył zasoby mikro i makroelementów.

Zobacz też:

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości