Newsy

Walentynki w kinie. Sprawdź, gdzie można się wybrać na film

Newsy

KLH49/ Getty Images

Seans w kinie był zazwyczaj jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzenie Walentynek. W tym roku, ze względu na pandemię, obejrzenie filmu na dużym ekranie będzie możliwe, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jednak nie wszystkie kina zdecydowały się na otwarcie, a repertuar jest ograniczony.

Walentynki 2021 - które kina są otwarte

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 12 lutego otwarte zostały kina, teatry i filharmonie. Publiczność może zająć maksymalnie połowę miejsc. Zmiany mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie.

- Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. Po rozmowach z dystrybutorami podjęliśmy decyzję, że nasze kina nie wznowią działalności od najbliższego piątku - czytamy w oświadczeniu sieci Multikino. Do sieci należy 45 kin w 37 miastach Polski.

Jak wyjaśniono, "kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia".

- Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji - wskazali przedstawiciele Multikina.

Na wznowienie działalności od 12 lutego nie zdecydowały się także sieci Cinema City oraz Helios Polska.

- Drodzy Widzowie, tak jak Wy, nie możemy się doczekać powrotu filmowych emocji. Niestety, nie wznowimy działalności 12 lutego. Potrzebujemy czasu, aby jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia, dlatego prosimy Was o jeszcze trochę cierpliwości - głosi wpis na facebookowej stronie firmy Helios.

Walentynki 2021 w kinach studyjnych

Zgodnie z zapowiedzią od 12 lutego otworzą się 192 kina studyjne w całej Polsce.

- Tydzień to mało na przygotowanie szerokiego kalendarza premier, ale dystrybutorzy, z którymi współpracujemy na co dzień nie zawiedli - podkreśliła Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Zwróciła jednak uwagę, że w repertuarze nie znajdą się duże, komercyjne tytuły.

- Nie będzie ich też aż tak dużo, by zapełnić repertuar samymi nowościami. Sięgniemy po nieco starsze tytuły - wskazała prezes Stowarzyszenia.

Lista kin studyjnych znajduje się tutaj.

Walentynki 2021 - repertuar kin

Co znajdzie się w repertuarze kin studyjncych? Od piątku 12 lutego widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" czy nominowanych do Złotych Globów "Palm Springs” od Gutek Film, "Helmut Newton: Piękno i Bestia" oraz duński kandydat do Oscara "Na rauszu" Best Filmu czy "Jeszcze raz" debiut reżyserki Viggo Mortensena i "Sound of Metal" od M2 Films. Na ekranach pojawi się także francuski kryminał od Aurora Films "Tyko zwierzęta nie błądzą", który miał mieć premierę w dniu drugiego lockdownu.

Wśród kin studyjnych, które otworzą się od piątku jest kino Muranów w Warszawie.

- Nie zastanawialiśmy się długo, czy otworzyć, czy nie. Ta decyzja była właściwie od razu, kiedy dowiedzieliśmy się w piątek o możliwości wznowienia działalności - podkreślił Jakub Gutek z firmy Gutek Film, która od 1994 roku prowadzi kino Muranów. Jak zaznaczył, "widzowie są spragnieni, widzimy, że bilety wyprzedają się na pniu na większość seansów".

Podkreślił przy tym, że sytuacja każdego kina jest inna.

- Dlatego rozumiem decyzje kin, które się nie otwierają(...). Wiadomo też, że większą operacją logistyczną jest uruchomienie kilkunastosalowego kina niż czterosalowego obiektu - podkreślił Jakub Gutek.

Kina w czasie pandemii

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem kina będą mogły wznowić działalność pod warunkiem, że udostępnią widzom co drugie miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 50 procent maksymalnej liczby miejsc. Ograniczenie nie dotyczy widzów, którzy uczestniczą w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi, a także z osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności. W kinie będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa oraz zakaz konsumpcji.

Rząd pozwolił kinom na otwarcie się "na próbę". Właściciele zaskoczeni i sceptyczni. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Katarzyna Grochola i jej twórcza miłość. "Bardzo dobrze łączę przypadkowość z planami bożymi

Do sieci trafiło nagranie z pierwszego spotkania Macieja Dowbora i Joanny Koroniewskiej. "Nigdy nie miało pojawić się w przestrzeni publicznej"

Całowanie – naturalny sposób na lepsze samopoczucie. Osteopata: "Działa antystresowo, daje poczucie szczęścia i radości"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości