Newsy

Czy będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Ma chronić przed wariantem Delta

Newsy

Aktualizacja:
14631970-ruszyly-zapisy-na-szczepienia-dla-osob-z-rocznikow-1970-2000-5-78s (1).jpg

Czy osoby, które w pełni zaszczepiły się przeciw COVID-19 preparatami Pfizer i BioNTech, będą jeszcze raz przyjmować preparat? Jest to prawdopodobne, ponieważ koncern zamierza złożyć wniosek o zatwierdzenie dodatkowej, trzeciej dawki. Miałaby ona zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19

Koncern Pfizer zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie przez regulatorów trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 - zapowiedział szef wydziału badań i rozwoju firmy Mikael Dolsten. Miałaby ona zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta.

Naukowiec zaznaczył, że według badań trzecia dawka może wywołać u pacjentów 5-10 razy większą liczbę przeciwciał. Dodał, że dotychczasowe dane m.in. z Wielkiej Brytanii i Izraela wskazują, że dwie dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu skutecznie chronią przed wirusem Delta, lecz trzecia wchodziłaby w grę w momencie zanikania przeciwciał.

Szczepienia przeciw COVID-19 w USA

AP wskazuje, że zatwierdzenie dawki przypominającej preparatu przez FDA nie musi oznaczać zmiany polityki szczepień i zmian zaleceń. Cytowany przez agencję ekspert ds. szczepionek dr William Schaffner sugeruje, że zalecanie trzeciej dawki wiązałoby się z dużym wydatkiem środków i wysiłków w sytuacji, kiedy mogłyby one być lepiej użyte do zaszczepienia tych, którzy dotąd w ogóle nie otrzymali szczepionki.

Jak dotąd w pełni zaszczepionych jest 48 proc. mieszkańców USA, choć w niektórych stanach, zwłaszcza na południu, odsetek ten jest znacznie mniejszy, co budzi obawy o nowe fale i ogniska infekcji. W czwartek Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podały, że liczba nowych zakażeń w kraju wzrosła o 10 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Zobacz wideo: "Najbardziej patriotyczną rzeczą, jaką można zrobić, to zaszczepić się". J. Biden w Dniu Niepodległości USA

Zobacz także:

Górale nie chcą się szczepić przeciw COVID-19. "Uważamy, że ta szczepionka jest szkodliwa"

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, nie tylko na wakacjach? "Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko zasad, tym lepiej"

Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości