Newsy

Jedna ze szczepionek przeciw COVID-19 i siedem wariantów koronawirusa. Badanie potwierdziło skuteczność preparatu

Newsy

E+Toshe_O/Getty Images

Według badania przeprowadzonego w Japonii, przeciwciała zawarte w szczepionce Pfizera reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa. Na jakiej grupie przeprowadzono test?

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców uniwersytetu w Jokohamie sugerują, że szczepionka firmy Pfizer przeciw Covid-19 jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa - podała w środę agencja Kyodo.

Skuteczna szczepionka przeciw COVID-19

W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera - obecnie jedynego stosowanego w Japonii - i sprawdzono, jak zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa.

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94 proc. przypadków, podczas gdy skuteczność sięgała 97 proc. wobec szczepu z Indii, a 99 proc. - wariantu powszechnego w Japonii na początku pandemii.

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej odporny był ten z RPA.

Szczepionka przeciw COVID-19 a mutacje koronawirusa

Jak pisze Kyodo, według danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych już ponad 90 proc. przypadków COVID-19 to infekcje wywołane przez szczepy koronawirusa zawierające mutację N501Y, przede wszystkim wariant brytyjski.

Na nieco ponad dwa miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają się odbyć w Tokio, Japonia zmaga się obecnie z czwartą falą pandemii, podczas gdy akcja szczepień przeciwko Covid-19 przebiega znacznie wolniej niż w większości rozwiniętych krajów. Jak dotąd co najmniej jeden zastrzyk otrzymało niecałe 3 proc. mieszkańców.

Zobacz też:

Płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie. Ile wyniesie?

Biznes i rola kobiet w zmienionym przez pandemię na świecie. Kasia Kieli i Anna Lewandowska na IMPACT'21. Kto jeszcze?

Dzieci boją się powrotu do szkół. "Córka płacze, że nie chce iść do szkoły, że będą ją odpytywać i że się wstydzi, bo przytyła"

Zobacz wideo: Zalecenia po szczepieniu przeciwko Covid-19. Radzi dr Tomasz Karauda

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości