Newsy

Szczepionki przeciw COVID-19. Czy są mniej skuteczne u seniorów?

Newsy

E+bluecinema/Getty Images

Czy skuteczność szczepionki może zależeć od wieku osoby, której jest podawana? Okazuje się, że tak. Badacze z Niemiec są zdania, że antidotum opracowane przez firmę Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna u seniorów, szczególnie u osiemdziesięciolatków. Zatem, jak chronić osoby starsze przed zakażeniem?

Szczepionka przeciwko COVID-19 mniej skuteczna u seniorów

Szczepionki zwykle słabiej działają u osób starszych w porównaniu do ludzi młodych lub w średnim wieku. Tak jest np. w przypadku szczepień przeciwko grypie.

Słabsza może być też reakcja odpornościowa seniorów na szczepienia przeciwko COVID-19. Potwierdziły to badania 91 osób w wieku poniżej 60. roku życia oraz kolejnych 85 liczących co najmniej 80 lat. Wszyscy otrzymali szczepionkę Pfizer/BioNTech.

Główny autor badania prof. Ortwin Adams, wirusolog ze szpitala uniwersyteckiego w Duesseldorfie informuje na stronie portalu medycznego medRxiv, że słabszą reakcję na szczepienie zanotowano u najstarszych badanych osób.

Siedemnaście dni po podaniu dwóch dawek u 31 proc. osiemdziesięciolatków nie stwierdzono żadnych przeciwciał neutralizujących koronawirusa. W przypadku osób przed 60. rokiem życia zdarzyło się to jedynie u 2 proc. badanych. W młodszej grupie po podaniu pierwszej dawki tylko 16 proc. osób wykazywało obecność przeciwciał neutralizujących.

Szczepionka przeciwko COVID-19. Jak należy szczepić seniorów?

Prof. Ortwin Adams zwraca jednak uwagę, że to nie znaczy, że osoby starsze, które jeszcze nie zareagowały na szczepienie, nie są chronione w żaden sposób przed koronawirusem SARS-CoV-2.

- Osoby starsze nie muszą się obawiać, że będą narażone na poważne powikłania, gdyby zostały zakażone - mówi.

Niemiecki specjalista z Instytutu Wirusologii powołuje się na obserwacje w Izraelu, Anglii i Szkocji. W tych krajach wśród osób starszych, które zaszczepiono jest zdecydowanie mniej hospitalizacji i ciężkiego przebiegu COVID-19 w porównaniu do tych, którzy nie otrzymali jeszcze szczepionki. Tych przypadków było mniej nawet po pierwszej dawce.

- Wynika z tego, że osoby starsze powinny być doszczepiane wcześniej niż ludzie młodzi, by uzyskać długotrwałą ochronę – podkreśla niemiecki wirusolog.

Jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19?

Zobacz także:

Życie z chorobą dwubiegunową. Mika Urbaniak w szczerym wyznaniu: "Alkoholem łagodziłam symptomy"

Jacek Rozenek wraca do sprawności po udarze mózgu. "Lekarze mówili, że umiera i nie przeżyje nocy"

Niemowlę zmarło po tym, jak kot spał na jego twarzy. "Przyczyną zgonu był niedobór tlenowy"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości