Newsy

Rząd analizuje zachowania obywateli. Kiedy kolejne łagodzenie obostrzeń?

Newsy

Aktualizacja:
x-news

Z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to warunek tego, byśmy mogli zdejmować ograniczenia - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dlatego rząd analizuje sytuację epidemiologiczną i w zależności od tego podejmie decyzje o kolejnym etapie łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Łagodzenie obostrzeń - analizy

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany o planowane na ten tydzień ogłoszenie kolejnego etapu łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią. Jak przypomniał miało ono dotyczyć m.in. zakładów fryzjerskich i lokali gastronomicznych. Podkreślił, że w poniedziałek oraz we wtorek kwestią obostrzeń będzie zajmował się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który przeanalizuje m.in. napływające dane dotyczące liczby zachorowań, ich pochodzenia oraz umiejscowienia na terenie kraju.

Jak zauważył, ich liczba w kraju jest bardzo nierównomierna, jeśli chodzi o poszczególne regiony. Dlatego - podkreślił - obecnie jest analizowana sytuacja epidemiologiczna w Polsce.

Z drugiej strony analizujemy też zachowania obywateli, bo niestety z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to jest warunek tego, byśmy mogli te kolejne ograniczenia zdejmować

- powiedział rzecznik rządu w publicznym radiu. Po tych analizach - zaznaczył - będą podejmowane decyzje.

Pytany, czy są sygnały ze służby zdrowia, że masowo nie dostosowujemy się do zaleceń, rzecznik rządu powiedział, że dotyczące tego dane powinny "spłynąć dziś i jutro". Zaznaczył, że może się okazać, że jakieś ognisko koronawirusa dotyczy np. tylko jednego regionu kraju.

Łagodzenie obostrzeń - etapy

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - od tego dnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Od 4 maja otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe (z odpowiednimi ograniczeniami), niektóre instytucje kultury, a od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap może dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Oprócz zakładów fryzjerskich, mogą wówczas zostać otwarte także salony kosmetyczne.

W trzecim etapie może być dozwolona też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć mogą też zajęcia opiekuńcze w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach. Decyzja co do pełnego przejścia do trzeciego etapu jest nadal przedmiotem dyskusji i nie jest wykluczona modyfikacja zakresu kolejnego etapu uwzględniająca aktualną sytuację w zakresie epidemii.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości