Newsy

Od 6 maja możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Premier przedstawił drugi etap luzowania obostrzeń 

Premier Mateusz Morawiecki

Piotr Molecki/East News

Newsy

Od 6 maja możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Premier przedstawił drugi etap luzowania obostrzeń 

Premier Mateusz Morawiecki

Piotr Molecki/East News

Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola. Decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił szczegóły drugiego etapu luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem. Co jeszcze się zmieni?

Drugi etap rezygnacji z obostrzeń 

W drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Szef rządu poinformował o tym na konferencji prasowej.

Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zapewnił, że osobom, które nie będą mogły "oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka" będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe "w odpowiednich warunkach" otwierały żłobki i przedszkola. Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

Drugi etap. Co się zmieni?

Drugi etap rozpocznie się 4 maja. Przedstawiony przez premiera plan przewiduje:

  • Otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym;
  • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;
  • Organizacja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących (od 6 maja);
  • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki;
  • Uruchomienie rehabilitacji.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W trzecim etapie możliwa będzie też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym. 

W sobotę premier poinformował o kolejnym etapie rozluźniania obostrzeń. Dotyczą one możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi - 12 czerwca.

Zobacz także: 

Źródło: PAP, TVN24 |
Co sądzisz o tym artykule?
84
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0