Duże osiągnięcie wirusologa i biotechnologa z Gdańska. Dr Łukasz Rąbalski uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać Polskę pod uwagę w swoich badaniach związanych z epidemią COVID-19. Jak się to przełoży na prace nad szczepionką?
Dr Łukasz Rąbalski to wirusolog molekularny i biotechnolog. Jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Sekwencja genetyczna koronawirusa SARS-CoV-2
Naukowiec uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID.
Pierwsza sekwencja uzyskana na terytorium Polski pochodzi z laboratorium dr. Krzysztofa Pyrcia w Krakowie. Różnica między nimi polega na tym, że tamta jest od wirusa hodowanego.
Moja sekwencja była izolowana bezpośrednio od pacjenta. Wcześniejsze dane, które uzyskaliśmy, pochodziły z linii komórkowej, ale jest to też bardzo ważny krok. Teraz kolejnych informacji o materiale genetycznym wirusa jest coraz więcej i w tym kierunku zmierzamy
- wyjaśnia dr Rąbalski w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
W jakim celu się to robi?
Przede wszystkim, żeby dowiedzieć się, czy wirus, który występuje w Polsce jest taki sam, jak w Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Druga informacja - czy ten wirus się zmienia, jeżeli tak, to w jakim kierunku. Te wszystkie informacje są po to, aby ustalić, czy zespoły pracujące nad szczepionkami w Stanach, Niemczech czy gdziekolwiek indziej, jeżeli w końcu im się uda tę szczepionkę znaleźć, wyprodukować i przetestować, czy ona również będzie skuteczna w Polsce. To samo dotyczy leków
- tłumaczy naukowiec.
Koronawirus - polskie badania nad szczepionką
Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków. Do tej pory w GISAID, w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5 tys. sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta.
Czy ten koronawirus sam zginie?
Możemy mu w tym pomóc i tego się trzymajmy. Wielu wirusologów twierdzi, że z nami zostanie, dlatego potrzebujemy szczepionki i leku
- podsumowuje dr Łukasz Rąbalski. Jego zdaniem, na szczepionkę będziemy musieli poczekać ok. 18 miesięcy , leki powinny być szybciej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Zachorował na koronawirusa i wyzdrowiał. „Zaczęło się od bólu mięśniowego”
- "Wszystko będzie dobrze". Akcja wzajemnego wspierania się pozytywnymi hasłami
- Nowa Zelandia świętuje pokonanie koronawirusa. Szturm na plaże i fast foody po zniesieniu restrykcji
Autor: Luiza Bebłot