Newsy

Polacy piją coraz więcej alkoholu. Po jakie trunki sięgaliśmy częściej w ubiegłym roku?

Newsy

Sam Edwards/gettyimages.com

Polacy coraz częściej sięgają po alkohol. Z danych Nielsena opublikowanych przez "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że od stycznia do listopada 2020 r. sprzedaż mocnych trunków w litrach w porównaniu z 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. Natomiast pod względem wartości sprzedaży aż o 10,8 proc.

Ile alkoholu wypija statystyczny Polak?

Z danych GUS wynika, że w 2019 r. średnie spożycie na mieszkańca 100-proc. alkoholu w litrach wyniosło o 9,78 l. - Dla porównania w 2018 r. było to 9,55 l. Ten wzrost jest spowodowany większą popularnością wyrobów spirytusowych. Ich spożycie zwiększyło się w 2019 r. z 3,3 l do 3,7 l. Tym razem jest podobnie. To głównie mocny alkohol napędza rynek. Sprzedaż piwa bowiem zmalała po 11 miesiącach ubiegłego roku. Według Nielsena spadek liczony w litrach wyniósł 1,5 proc., a w sztukach – 2,6 proc. - wskazuje dziennik.

W ocenie branży alkoholowej oznacza to tylko jedno – pijemy coraz więcej alkoholi premium, czyli kultura picia zmienia się, za co odpowiedzialne jest bogacenie się społeczeństwa. To z kolei może mieć przełożenie na zachowania po alkoholu.

Spada liczba wyskoków po alkoholu

Z danych policji wynika, iż 2020 r. jest też tym, w którym mniej osób trafiło na izby wytrzeźwień. - Od stycznia do listopada ubiegłego roku izby wytrzeźwień przyjęły 87 tys. pacjentów. Dla porównania w 2019 r. w tym samym czasie było ich 111 tys. Ze sprawozdań samorządów wynika, że to już kolejny rok spadku. W całym 2019 r. bowiem do izb przewieziono 121 tys. osób, podczas gdy w 2018 r. – 129 tys., a w 2017 r. – 145 tys. - podał "DGP.

Co ciekawe, spada też liczba osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, będąc pod wpływem alkoholu, oraz tych, które zostały dotknięte przemocą.

- Tych pierwszych, jak wynika z danych policji, było od stycznia do listopada 2020 r. – 36,3 tys. wobec 38,5 tys. rok wcześniej. Jeśli chodzi o poszkodowanych, to liczba tych zmniejszyła się w tym samym czasie z 79,9 tys. do 78,3 tys. - czytamy w gazecie.

Pokazuje innym, jak pokonać życiowe zakręty. Stanisława Celińska i jej książka o walce z alkoholizmem. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Niebieskie wino - jak powstaje i jak smakuje?

Na zdrowie! W czym pić, żeby nam smakowało?

Wesele bez alkoholu? To możliwe. Ekspert przekonuje: "Znam takie przypadki"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości