Pogoda

W Katowicach powstała miejska farma. "To ogólnoświatowy trend, który łączy ekologię z urbanistyką"

Pogoda

W Katowicach w samym środku miasta powstała farma. To miejsce, gdzie mieszkańcy mogą się na chwilę zatrzymać i poobcować z naturą. Takie miejsca powstają już od pewnego czasu na całym świecie i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Miejska farma w Katowicach

W Katowicach powstała miejska farma, która znajduje się przy galerii handlowej i jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą zatrzymać się w codziennym pędzie i popatrzeć na piękne rośliny.

- Miejska farma to ogólnoświatowy trend, który łączy ekologię z urbanistyką, jest inspirowany filozofią slow life. My, wprowadzając zieleń w miasto, chcieliśmy ją oddać mieszkańcom, by po tym okresie izolacji mieli taką chwilę na oddech i mogli się ze sobą spotkać - powiedziała Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej.

O zieleń dba doświadczona ekipa, która podlewa rośliny wodą deszczową, nawozi. W farmie rośnie mięta gruszkowa, wiele ziół, warzyw. Farma działa od dwóch miesięcy, jest udostępniana w weekendy i będzie otwarta do końca sierpnia.

Zieleń w środku miasta

Trend na wprowadzanie zieleni do miasta rozwija się na świecie już od jakiegoś czasu. Takie miejsca są w Berlinie czy Nowym Jorku. Pod Galerią Katowicką powstała farma miejska, w której znajdują się 63 donice, a w nich ponad 2000 sadzonek. Codziennie wszystkie rośliny pielęgnują ogrodnicy. Warto wspomnieć, że robią to w sposób ekologiczny.

- Farmę, od początku jej powstania, odwiedziło 12 000 mieszkańców, więc to jest naprawdę spora i imponująca liczba. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nasze warsztaty o tematyce proekologicznej. Można było dowiedzieć się, jak założyć szklarnię, domki dla ptaków, domki dla pszczół - podkreśliła Joanna Bagińska.

Na farmę przychodzą całe rodziny, grupy zorganizowane i jest to inicjatywa, która skupiła społeczność lokalną oraz zainteresowała ją tematami ekologicznymi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Diana Kautz

Pozostałe wiadomości