Pogoda

IMGW ostrzega przed burzami. Niebezpiecznie może być w całym kraju

Pogoda

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN Meteo
burza
Matt Grehan/Getty ImagesIMGW wydało alert przed burzami i opadami gradu

Pogoda w najbliższych dniach będzie bardzo dynamiczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami i gradem. W ocenie synoptyków niebezpiecznie może być w całej Polsce. Czego możemy się spodziewać?  

IMGW ostrzega przed burzami

Meteorolodzy z Instytut Meteorologii i Gospodarki wydali ostrzeżenia przed burzami i gradem dla województw:

  • lubuskiego (powiat żarski i żagański) - alerty będą tam obowiązywać od godziny 16.00 w piątek do godziny 4.00 w sobotę;
  • dolnośląskiego - niebezpiecznie może być między godziną 16.00 w piątek a 6.00 w sobotę;
  • opolskiego - mieszkańcy tego regionu szczególną ostrożność powinni zachować między godziną 17.00 w piątek a 6.00 w sobotę;
  • śląskiego (z wyjątkiem powiatów na północy i północnym wschodzie) - alert w tej części kraju będzie obowiązywał od 18.00 w piątek do 7.00 w sobotę.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Zapowiadanym w tych regionach kraju burzom mogą towarzyszyć opady deszczu. Szacuje się, że może spaść od 10 do 15 litrów wody na metr kwadratowych. Należy się także spodziewać opadów gradu. Na tym jednak nie koniec. W nocy może mocno wiać. W niektórych regionach - w porywach - prędkość wiatru może osiągnąć od 70 do 100 km/h.

Prognoza na piątek (20.05) - co nas czeka w pogodzie?

Mimo że alerty wydano tylko dla kilku regionów kraju, to synoptycy podkreślają, że pogoda jest bardzo dynamiczna i niebezpiecznie może być w całym kraju. Niewykluczone, że burze pojawią się w również województw: wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim i lubelskim. Na tych terenach będą obowiązywać alerty drugiego stopnia.

Synoptycy przewidują burze również w województwach podkarpackim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim oraz w południowych powiatach woj. pomorskiego i podlaskiego. Z wyjątkiem tych regionów i Podkarpacia możliwe są opady gradu. Dodatkowo meteorolodzy planują wydać alert przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Pogoda na sobotę (21.05). Co nas czeka w pogodzie?

W sobotę również będą pojawiały się burze, jednak już nie tak gwałtowne, jak w piątek. Zdaniem synoptyków należy się ich spodziewać w całym województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, podkarpackim oraz w południowych powiatach woj. pomorskiego. Na Podkarpaciu mogą pojawić się opady gradu.

Dalej będzie dokuczał nam silny wiatr. Spokojnie będzie jedynie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Matt Grehan/Getty Images

Pozostałe wiadomości