Długoterminowa prognoza na lato. Ekspert radzi, kiedy najlepiej zaplanować urlop

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Zaczęły się długo wyczekiwane wakacje. Ci, którzy chcą spędzić urlop w Polsce zastanawiają się, jaka będzie pogoda, bo - jak wiadomo - w naszym kraju może być ona wyjątkowo kapryśna i nieprzewidywalna. Z pomocą przychodzą eksperci IMGW.

Jakie będzie lato w tym roku?

Pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna, dlatego planowanie urlopu w naszym kraju jest dla wielu osób bardzo stresujące. W tym roku z pomocą przychodzi IMGW, które wydało eksperymentalne przewidywania na okres od czerwca do sierpnia. Dzięki tym wyliczeniom, osoby planujące swoje wakacje, mogą zorientować się, kiedy zdecydować się na odpoczynek. Jakie lato czeka nas w tym roku?

- Z modeli wynika, że lato będzie całkiem ciepłe i będzie pogodowy roller coaster. Możemy spodziewać się i upałów, ale też napływów chłodnych mas powietrza - tłumaczył rzecznik prasowy IMGW-PIB, Grzegorz Walijewski.

Kiedy zaplanować swój urlop?

Ekspert podkreśla, że upały pojawią się już w czerwcu, a w lipcu będzie zdecydowanie cieplej niż rok temu. - Temperatura będzie powyżej normy, jednak lipiec jest miesiącem gdzie występują największe opady - wyjaśnił nasz gość. Ten miesiąc będzie najlepszym wyborem, jeśli chcemy odpocząć nad morzem lub na Mazurach.

Sierpień to idealny czas na górskie wędrówki. Niestety wystąpią też opady powyżej normy. Co to oznacza? - Możemy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk w postaci burz. Opady, które mogą wystąpić, będą bardzo intensywne, w ciągu 1-2 godzin może spać tyle deszczu, ile w ciągu całego miesiąca - ostrzegł rzecznik.

Jak powstają długoterminowe prognozy pogody? - To są ogromne jednostki obliczeniowe. Dodatkowo do meteorologii wchodzi już coraz mocniej sztuczna inteligencja (...) wylicza się pewne średnie z ostatnich 30 lat i ten model porównuje się do tego, co było w ostatnich 30 latach i wylicza pewne prawdopodobieństwo - wyjaśnił Grzegorz Walijewski.

Ekspert podkreślił, że specjaliści z IMGW mogą pochwalić się naprawdę bardzo dobrą sprawdzalnością wyliczeń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN/ Westend61/ Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości