Newsy

Wielodzietne rodziny nie zapłacą podatku? Ministerstwo Finansów pracuje nad takim rozwiązaniem

Newsy

E+Vladimir Vladimirov/Getty Images

Statystyki pokazują, że w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Aby odwrócić ten trend i zachęcić Polaków do prokreacji, Ministerstwo Finansów, szykuje specjalne rozwiązanie. Zgodnie z nowym projektem rodziny wielodzietne mają być zwolnione z płacenia podatków.

Ulga podatkowa dla wielodzietnych rodzin. Kto na niej skorzysta?

W Polsce żyje ok. 60 tysięcy rodzin wielodzietnych, czyli takich, które mają co najmniej czwórkę dzieci. To właśnie z myślą o nich Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt, który pozwoli im uniknąć płacenia podatków. Dzięki zmianie każda z rodzin mogłaby zaoszczędzić średnio 4,1 tys. złotych.

Prof. Adam Mariański, doradca podatkowy, adwokat i ekspert BCC oraz szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w rozmowie z money.pl powiedział, że ulga podatkowa najprawdopodobniej będzie dotyczyła jedynie dochodów z działalności wykonywanej osobiście (umowa o pracę czy zlecenia).

Jeśli projekt wejdzie w życie, to skorzystają na nim przede wszystkim te rodziny, które będą miały do odprowadzenia podatek wyższy niż 6924,12 zł. Tyle wynosi ulga podatkowa na czworo dzieci. Tym samym każdy rodzic lub małżeństwo, które będzie musiało zapłacić podatek wyższy niż 6,9 tys. złotych, skorzysta na tym rozwiązaniu.

Czy ulga zachęci Polaków do prokreacji?

Dane demograficzne nie są optymistyczne. Od pewnego czasu eksperci alarmują, że w Polsce wciąż rodzi się zbyt mało dzieci, a za wiele osób umiera. Ten trend miał odwrócić program 500+. Choć wraz z jego wprowadzeniem odnotowano znaczący wzrost urodzeń, to tendencji nie udało się utrzymać. Tym samym liczba narodzin w Polsce ciągle spada.

W ocenie ekspertów ten spadek urodzin wynika ze zmian światopoglądowych. Coraz więcej kobiet przedkłada karierę nad rodzinę i odkłada zajście w ciąże lub całkowicie rezygnuje z posiadania dzieci.

Zobacz wideo: Dieta wspierająca płodność

Zobacz także:

Jak lekarze traktują ciężarne kobiety plus size? Kasia usłyszała: "Pani żartuje?". Potem było gorzej

"Siła jest kobietą". Urodziła tuż przed obroną pracy magisterskiej. Na egzaminie miała noworodka na rękach

Anna Dereszowska jest w ciąży. Zdjęcie brzuszka rozczula. "Trójka…. To jest przygoda"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości