Newsy

680 nowych przypadków koronawirusa - najwięcej od początku epidemii. Skąd ten wzrost?

Newsy

bojanstory/Getty Images

We wtorek padł kolejny rekord - jak podało Ministerstwo Zdrowia, odnotowano 680 nowych zakażeń koronawirusem. Z danych wynika więc, że epidemia nie słabnie. Skąd ten wzrost? Co zamierza z tym zrobić Ministerstwo Zdrowia?

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 680 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W sumie zanotowano dotąd ponad 48 tys. przypadków.

680 zakażonych koronawirusem - nowy rekord

W poniedziałek MZ informowało o 575 przypadkach, w niedzielę o 548, w sobotę o 658, w piątek o 657, a w czwartek o 615.

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki wykryto u osób z województw: śląskiego (222), wielkopolskiego (94), małopolskiego (88), mazowieckiego (49), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (41), łódzkiego (39), świętokrzyskiego (26), pomorskiego (17), podlaskiego (15), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (8), opolskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4) i z kujawsko-pomorskiego (3).

Resort przekazał, że zmarło kolejne sześć osób w wieku od 60 do 91 lat. Do zgonów doszło m.in. w Krakowie, Gliwicach, Przemyślu i w Poznaniu. Większość zmarłych osób – jak wskazało MZ – miała choroby współistniejące.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wynosi 48 tys. 149 przypadków i 1738 zgonów z jego powodu.

Rekord zakażeń - reakcja MZ

Na dzisiejszy wynik złożyły się zakażenia w trzech województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim, gdzie zanotowano ponad 400 zakażeń

– powiedział rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "połowa kraju to są przypadki w skali od dziesięciu, kilkunastu do dwudziestu przypadków i raczej te województwa nie wychodzą i nie aspirują do wysokich liczb". Zaznaczył, że "czymś oczywistym jest fakt, że w związku z przemieszczaniem się ludzi będą notowane nowe przypadki zakażeń w nowych miejscach w skali całego kraju".

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń. Andrusiewicz zapowiedział, że jeśli zostaną pewne obostrzenia wprowadzone, to nie dla całych województw, ale jedynie dla poszczególnych powiatów, w których będą duże ogniska zakażeń.

Skala wzrostów, która mogłaby nas niepokoić, to są 23-24 powiaty. Tutaj podliczamy dane z ostatnich 14 dni i obserwujemy, jaka była w tym czasie skala wzrostów i na tej postawie będą planowane pewne obostrzenia, pewne wyłączenia w poszczególnych powiatach. Dotyczy to nie tylko Śląska

– poinformował rzecznik MZ.

Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej

– zapowiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że kontrole – co do zasady przestrzegania przepisów prawa – powinny być wszędzie:

Tak jak teraz nasilamy kontrole w placówka sklepowych i tutaj policja wraz ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi będzie takie patrole odbywała

Andrusiewicz zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole.

W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore

– oświadczył rzecznik MZ.

Pytany o nowe narzędzia dla właścicieli sklepów czy osób obsługujących klientów, pozwalające egzekwować od nich przestrzegania zaleceń sanitarnych, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że "potrzebna jest zmiana prawa".

Potrzeba wprowadzenia przepisów do ustawy, które dadzą narzędzie sklepikarzom do egzekwowania przepisów prawa. Musimy jednak poczekać, aż będzie posiedzenie Sejmu i Senatu. My ze swojej strony deklarujemy jak najszybsze przygotowanie takich zapisów, które mogłyby wejść w życie

– oświadczył. Zwrócił uwagę, że "w ślad za takim przepisem pójdzie przepis o większych karach dla podmiotów gospodarczych".

Zakażeni są sportowcy, którzy trenowali na zgrupowaniu w Cetniewie. Zobaczcie, w jakich jeszcze miejscach stwierdzono zakażenia.

>>> Zobacz także:

Wesela z nowymi obostrzeniami? Główny Inspektor Sanitarny przedstawi rekomendacje

Kiedy powrót do szkół? Jest wypowiedź ministra zdrowia

Ukraina ogłasza kwarantannę dla osób wjeżdżających z Polski. Jest kilka wyjątków

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/MZ

Pozostałe wiadomości