Newsy

Ekspert nie ma złudzeń. Maseczki zostaną z nami długo po pandemii

Newsy

maseczki ochronne

Anthony Faucci, amerykański ekspert w zakresie chorób zakaźnych, zdradził w ostatnim wywiadzie, że po ustaniu pandemii ludzie dalej będą nosić maseczki ochronne. Jego zdaniem mogą one przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania innych chorób przenoszonych drogą kropelkową.

Doktor Faucci o maseczkach ochronnych

W Stanach Zjednoczonych zniesiono obowiązek zasłaniania twarzy i nosa. W pełni zaszczepieni ludzie mogą przybywać poza domem bez masek podczas spacerów, uprawiania sportu lub spożywania posiłków. Podobnie jak w Polsce, nienoszenie maseczek było karane mandatem, a sama idea ich stosowania stała się obiektem zaciekłej debaty. Rozluźnienie restrykcji nie wszystkim przypadło do gustu.

Anthony Faucci jest zdania, że ludzie powinni rozważyć trwałe korzystanie z maseczek ochronnych w okresach zwiększonej zachorowalności na choroby dróg oddechowych. W wywiadzie dla NBC główny doradca Białego Domu stwierdził, że opinia publiczna przyzwyczaiła się już do widoku ludzi z zakrytymi twarzami, liczy więc, że nawyk zasłaniania nosa i ust zostanie z nami nawet po zakończeniu pandemii.

Czy noszenie masek pomaga?

Ekspert podkreślił, że na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy znacznie zmniejszyła się liczba osób cierpiących na choroby zakaźne, w czym Faucci dopatruje się zbawiennego wpływu maseczek. - W tym roku mieliśmy praktycznie nieistniejący sezon grypowy tylko dlatego, że ludzie podjęli działania prewencyjne, które były skierowane głównie przeciwko COVID-19 - powiedział Anthony Faucci cytowany przez "The Washington Post".

Specjalista swoją opinię poparł liczbami. Jego zdaniem noszenie masek przyczyniło się do gwałtownego spadku zachorowań, a co za tym idzie niewielkiej liczby powikłań. Anthony Facucci podkreślił, że w sezonie grypowym zanotowano tylko jedną śmierć dziecka w wyniku komplikacji pogrypowych w porównaniu do dziesiątek zarejestrowanych w minionych latach.

Zobacz też:

Bartek Jędrzejak o depresji: "Mówię o tym nie dla fejmu, tylko dlatego, żeby walczyć z psychostygmą"

Gwyneth Paltrow wyjawiła smutną prawdę. Nikt nie wiedział, co się z nią dzieje. "Całkowicie wypadłam z szyn"

Magdalena Boczarska o późnym macierzyństwie: " Wcześniej nie było dobrego kandydata na tatę"

Zobacz wideo:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Źródło: The Washington Post

Pozostałe wiadomości