Newsy

Korea Południowa: mężczyzna chorujący na Covid-19 odwiedzał kluby nocne. Według władz miał zarazić ponad 100 osób

Newsy

Koronawirus w Korei Południowej

Przez kilka dni na przełomie kwietnia i maja w Korei Płd. nie notowano żadnych nowych zakażeń lokalnych. W ciągu ostatniego tygodnia zdiagnozowano jednak wiele przypadków wiązanych z miejscami rozrywki. Jedno z ognisk koronawirusa znajduje się w Seulu. To tam zarażony 29-latek odwiedził w weekendy trzy kluby nocne, w których mogło być co najmniej 1500 osób. Mężczyzna nie nosił maski.

22 spośród 27 nowych przypadków wykrytych w poniedziałek określono jako lokalne, a pięć dotyczy osób, które powróciły lub przybyły z zagranicy – poinformowały Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC).

Łącznie w Korei Płd. potwierdzono do poniedziałku 10 936 zakażeń koronawirusem, z czego 9670 pacjentów wyszło już ze szpitali, a 256 zmarło. Odsetek zgonów wynosił 2,36 proc., ale w grupie osób w wieku 80 i więcej lat – już ponad 25 proc.

Przez kilka dni na przełomie kwietnia i maja w Korei Płd. nie notowano żadnych nowych zakażeń lokalnych. W ciągu ostatniego tygodnia zdiagnozowano jednak szereg przypadków wiązanych z miejscami rozrywki.

Nowe skupiska w barach i klubach nocnych

Największe skupisko infekcji wykryto w barach i klubach nocnych seulskiej dzielnicy Itaewon, gdzie jeden zakażony 29-latek prawdopodobnie przekazał wirusa dziesiątkom innych osób. Do wtorku zdiagnozowano 102 przypadki, w tym 73 wśród gości tych lokali i 29 pośród ich krewnych i znajomych.

Wciąż toczy się dochodzenie epidemiologiczne, by znaleźć ludzi, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi w związku z Itaewon

- powiedział cytowany przez Yonhap przedstawiciel służb medycznych Kwon Dzun Wuk.

KCDC przeprowadziły w poniedziałek 12 tys. badań na koronawirusa, w tym 7 tys. wśród osób wiązanych ze skupiskiem w Itaewon. Władze Seulu ustaliły nazwiska ponad 5,5 tys. osób, które odwiedziły pięć dotkniętych wirusem barów i klubów nocnych między 24 kwietnia a 6 maja.

Dotychczas udało się nawiązać kontakt z ponad 2,4 tys. z tych osób. Do ponad 1,1 tys. kolejnych wysłano wiadomości z poleceniem wykonania testu na Covid-19 niezależnie od ewentualnych objawów. Urzędnicy starają się odnaleźć pozostałych prawie 2 tys. osób przy pomocy wyciągów z kart kredytowych i danych lokalizacyjnych od operatorów telefonicznych.

Naszym celem jest upewnić się, że sprawa Itaewon nie doprowadzi do masowych zakażeń w społeczności

- wyjaśnił na konferencji prasowej wysokiej rangi urzędnik ministerstwa zdrowia Jun Tae Ho.

Luzowanie obostrzeń w Korei Płd.

Korea Płd. opanowała lawinowy wzrost zachorowań i złagodziła prowadzoną przez dwa miesiące kampanię dystansowania społecznego. Z powodu skupiska infekcji w Seulu o tydzień przesunięto jednak termin powrotu uczniów do szkół. Zgodnie z najnowszą decyzją placówki edukacyjne mają być stopniowo otwierane między 20 maja a 8 czerwca.

>>> Zobacz także:

Ogłoszenie terminu trzeciego etapu odmrażania gospodarki w środę rano. Czy w końcu pójdziemy do fryzjera?

Ministerstwo rozwoju zapowiada 1000 zł bonu turystycznego. Kto z niego skorzysta?

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji mówi o terminie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości