Newsy

Pokaż swoją pasję w 63 sekundy. Na czym polega konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego #63PL?

Newsy

To już 7. edycja konkursu filmowego #63PL organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Kierowany jest do młodych ludzi w wieku od 15 do 22 lat, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o swojej pasji.

Konkurs #63PL

Uczestnicy konkursu #63PL mogą stworzyć swoje dzieło w dowolnej technice audiowizualnej, a ich nagranie musi trwać 63 sekundy. W tym roku tematem przewodnim jest pasja. To jedna z wielu cech, które posiadali Powstańcy. Inspiracją w doborze motywu przewodniego był Eugeniusz Lokajski "Brok" - legendarny fotograf Powstania Warszawskiego, a także lekkoatleta, olimpijczyk, żołnierz. Człowiek wielu talentów, wielowymiarowy i pełen pasji.

Konkurs będzie rozstrzygnięty we wrześniu w ramach Festiwalu Kina Niezależnego MasterCard OFF Camera. Na czym polega? - Ten konkurs adresowany jest do młodych twórców, amatorów, dla tych, którzy mają między 15 a 22 lata i potrafią zrobić film, dotyczący tegorocznego tematu, jakim jest pasja. Musza to zrobić w 63 sekundy. To wyjątkowo mało, ale dzięki temu te filmy naprawdę fajnie się ogląda - stwierdził dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Oładkowski w Dzień Dobry Wakacje.

Jaka będzie rola Marcina Sawickiego w konkursie? - Mam sprawić, by ci młodzi ludzie chcieli mówić i myśleć o Powstaniu Warszawskim, opowiadać historie, które traktują o tym, co jest w tym roku najważniejsze, czyli o pasji. Wydaje się, że jest ona wspólnym tematem tamtych dni, ale i dzisiejszych czasów - powiedział dziennikarz świata gamingowego.

Krótkie formy audiowizualne - nowy trend?

Tematyka konkursowych miniprodukcji nie musi być związana z Powstaniem Warszawskim. - My pokazujemy pewne cechy Powstańców. Wybieramy je i co roku podajemy jako temat. Była już przyjaźń, było bohaterstwo, a teraz chcemy skupić się na pasji - podkreślił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z pewnością stworzenie filmu w zaledwie 63 sekundy to największe wyzwanie dla młodych pasjonatów. Okazuje się jednak, że taki właśnie obecnie panuje trend, by tworzyć krótkie, skondensowane nagrania.

- Taka forma koresponduje z tym, co jest modne w świecie mediów. Wydaje mi się, że to jest bliskie tym młodym ludziom. Filmy na TikToku mają kilka, kilkanaście sekund, więc czemu by nie zrobić dobrego filmu w 63 sekundy? - zapytał retorycznie Sawicki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie 1944.pl. Zgłoszenia do konkursu #63PL można wysyłać do 15 sierpnia.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszewska

Pozostałe wiadomości