Newsy

Komunia 2021 - czy się odbędzie? Episkopat wskazuje miejsca, gdzie należy szukać informacji

Newsy

ASphotowed/Getty Images

Komunia 2021. Czy się odbędzie? A jeśli tak, to kiedy? Gdzie szukać wytycznych? Takie pytania zadają sobie rodzice dzieci, które w tym roku powinny przystąpić do tego sakramentu. Postanowiliśmy przyjść im z pomocą i zapytaliśmy o to Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Komunia 2021 z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Pandemia koronawirusa sprawiła, że konieczne było wprowadzenie wielu zmian. Dotyczą one również sfery religijnej, w tym pierwszej komunii świętej. W 2020 r. uroczystości związane z tym sakramentem odbywały się indywidualnie albo w niewielkich grupach. Niektóre parafie przesunęły je na lato i jesień. W tym roku zapowiada się podobnie, ale ostateczne decyzje podejmą poszczególne diecezje. Potwierdziło to Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

- W związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte. Prosimy śledzić strony diecezjalne, na których publikowane są wytyczne obowiązujące na terenie poszczególnych diecezji - czytamy w odpowiedzi nadesłanej do naszej redakcji.

Komunia 2021. Komunikaty diecezji

Niektórzy biskupi już wydali komunikaty dotyczące pierwszej komunii świętej. Zrobił to m.in. Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej:

- Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy św. - czytamy w dokumencie biskupa.

Z kolei metropolita wrocławski ksiądz arcybiskup Józef Kupny postanowił, iż decyzje o wspólnej uroczystości powinny być dostosowane do trybu pracy szkół.

- Jeśli zajęcia będą zawieszone, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Zobacz także: Indywidualna Komunia Święta w czasie pandemii:

>>> Zobacz także:

Miała zaledwie 5 lat, gdy urodziła syna. Uznano ją za najmłodszą matkę na świecie

W zeszłym roku było najmniej urodzeń od 15 lat. "Kobiet, które mogą mieć dzieci, będzie coraz mniej"

Zuzia i Bartek Kaszuba grają w "Na Wspólnej" od urodzenia. Dziś są już nastolatkami. Jak się zmienili?

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości