Newsy

Joanne Linville nie żyje. Gwiazda "Star Treka" miała 93 lata

Newsy

Joanne Linville - amerykańska aktorka, która zasłynęła rolami w wielu popularnych serialach i filmach - nie żyje. W pamięci widzów zapisała się m.in. występem w kultowym "Star Treku". Ceniona przez fanów artystka odeszła w wieku 93 lat.

Joanne Linville nie żyje

Joanne Linville zmarła 20 czerwca 2021 r. Miała 93 lata. Jak podaje "Deadline", śmierć aktorki potwierdziła agencja aktorska Creative Artists Agency. Nie podzielono się jednak żadnymi informacjami na temat przyczyny zgonu.

Joanne Linville wystąpiła w wielu serialach i filmach telewizyjnych oraz produkcjach kinowych. Chociaż nigdy nie została wielką gwiazdą, jej role są dobrze pamiętane przez fanów.

Joanne Linville nie żyje - kariera

Aktorka urodziła się 15 stycznia 1928 roku w kalifornijskim mieście Bakersfield. Zanim zaczęła studiować aktorstwo, pracowała jako asystentka stomatologa. Podczas studiów występowała jako tancerka, by zarobić potrzebne pieniądze na edukację.

Joanne Linville nie żyje - gdzie grała?

Marzenie Joanne w końcu się spełniło i w latach 50. zadebiutowała w słynnej operze mydlanej "The Guiding Light" jako Amy Sinclair - uciekinierka z domu i narkomanka, która niemal oddała własną córkę osobom związanym z nielegalnymi praktykami adopcyjnymi. W kolejnych dekadach grała w wielu popularnych serialach, ale nigdy nie występowała w regularnie pojawiających się rolach. Linville znana jest między innymi z takich produkcji jak "Strefa mroku", "Wabik", "Alfred Hitchcock przedstawia", "Strzały w Dodge City", "Doktor Kildare", "Hawaii Five-O", "Kojak", "Detektyw Columbo", "Bonanza", "Aniołki Charliego" czy "Dynastia".

Najlepiej zapamiętana została jednak z odcinka "Star Trek" , w którym wcieliła się w silną dowódczynię Romulan. Spock postanowił ją uwieść, by odwrócić uwagę od potężnego romulańskiego urządzenia maskującego, które wykradł kapitan Kirk. Ta rola sprawiła, że Linville została na zawsze w pamięci fanów serialu.

Wśród filmów kinowych pojawiły się takie produkcje jak: "The Goddess", "Skorpion", "Gable and Lombard", "Narodziny gwiazdy" z 1976 roku, "The Seduction" oraz "James Dean - buntownik?". Joanne Linville grała też w wielu filmach telewizyjnych. W jej dorobku możemy znaleźć takie tytuły, jak "House on Greenapple Road", "Secrets", "The Critical List", "The Users", czy "The Right of the People".

Linville była również autorką książki poradnikowo-autobiograficznej pod tytułem "Joanne Linville's Seven Steps to an Acting Craft", która ukazała się w roku 2011. Wykładała też na Stella Adler Academy of Acting & Theatre w Los Angeles.

Joanne Linville - życie rodzinne

W 1962 roku została żoną aktora i reżysera Marka Rydella. Rozwiedli się w 1973 r. Doczekali się dwójki dzieci - Amy i Christophera. Potomstwo poszło w ślady rodziców. Linville była też prababcią syna pary aktorów - Billie Lourd i Austena Rydella.

"Star Trek" - na czym polega jego fenomen? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Danuta Stenka zachwyciła na gali Orłów 2021. Wyglądała zjawiskowo

Iza Kuna wyjaśnia, dlaczego przez 20 lat nie zdecydowali się z ukochanym na ślub. Mają ciekawe przemyślenia

Sandra Kubicka o związku Joanny Opozdy i Antka Królikowskiego: "Jak się z kimś rozstajesz, to robisz to z konkretnego powodu"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet

Pozostałe wiadomości