Newsy

Deszcz słomy w Żywcu. Na czym polega to nietypowe zjawisko? Zobacz wideo

Newsy

pole zboża przed żniwami

W niedzielę 22 sierpnia mieszkańcy Żywca w województwie śląskim mieli okazję zaobserwować nietypowe zjawisko. Z nieba nadlatywały dziwne obiekty, które okazały się być różnej wielkości kępami słomy i siana. Pan Stanisław udokumentował to i podzielił się materiałem z portalem twojapogoda.pl. Jak doszło do tej sytuacji?

Deszcz słomy w Żywcu

Do nietypowego zdarzenia doszło w niedzielę 22 sierpnia 2021 r. w Moszczanicy, jednej z dzielnic Żywca w woj. śląskim. Tego dnia pogoda była spokojna, bez opadów czy silnych wiatrów, a najbliższa burza miała miejsce w odległości ponad 200 kilometrów.

W pewnym momencie "z nieba", z dużej wysokości, bardzo wolno zaczęły spadać dziesiątki dziwnych obiektów. Ich pojawieniu się towarzyszyła niemal bezwietrzna pogoda, przez co jeszcze trudniej było ustalić przyczyny zjawiska. Kiedy jeden z obiektów wylądował w pobliżu obserwujących osób, okazało się, że to mniejsze i większe wiązki siana.

Zastanawiające jest, jak one dostały się na tak dużą wysokość i skąd przyleciały

- napisał pan Stanisław pod filmem, który zamieścił na YouTube.

Jak powstaje "deszcz słomy"?

Dziennikarze portalu twojapogoda.pl podkreślają, że tylko jedno zjawisko jest w stanie unieść słomę wysoko w powietrze i wprawić ją w charakterystyczny ruch obrotowy, które można zobaczyć na nagranym filmie.

To trąba pyłowa, która często występuje podczas bezwietrznej i ciepłej aury. Sam wir prawdopodobnie nie był dostrzegalny, ponieważ nie podrywał w powietrze kurzu, ale już słoma owszem, i to na znaczną wysokość - sięgającą kilkudziesięciu metrów. Opadanie poderwanej wysoko słomy przebiegało powoli i spokojnie, dzięki czemu można było to obserwować.

Wir pyłowy zapewne pojawił się dosłownie na kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt sekund, nad polami uprawnymi wokół Żywca, które są już po żniwach. Zjawisko to jest bardzo podobne do trąby powietrznej (tornada), lecz jedynie wizualnie. Tak naprawdę różni je prawie wszystko - czytamy wyjaśnienia na portalu pogodowym.

Trąba pyłowa nie powstaje na chmurze burzowej, lecz w pogodny dzień, w którym występuje duże, pionowe zróżnicowanie temperatury. Wówczas grunt jest intensywnie nagrzany i ma miejsce lokalna, silna konwekcja, która tworzy niewielki ośrodek niżowy. Ten kolei unosi pył i piasek, przez co można zaobserwować powstały wir.

Zobacz nagranie zjawiska wykonane przez Pana Stanisława:

Zobacz wideo: Potężna burza piaskowa w Astrachaniu. Nagranie z monitoringu miejskiego

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: twojapogoda.pl

Pozostałe wiadomości