Newsy

Bułgarski alpinista Atanas Skatow nie żyje. Mężczyzna zginął podczas zdobywania szczytu K2

Newsy

szczyt K2

Atanas Skatow, bułgarski alpinista nie żyje. Mężczyzna zginął w nocy z czwartku na piątek podczas zdobywania drugiego najwyższego szczytu na świecie - K2. Alpinista był jednym z uczestników komercyjnych wypraw atakujących górę zimą.

Alpinista zginął pod K2

42-letni Atanas Skatow, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników, razem z 20-osobową grupą dotarł do obozu trzeciego na K2 znajdującego się wysokości 7300 m. Miał w planach rozpoczęcie ataku szczytowego. Nad ranem zadecydowano jednak o odwrocie i zejściu do bazy.

Według informacji bułgarskiego radia publicznego, w trakcie wycofywania Skatow odpadł od skały i spadł w przepaść, a powodem było naderwanie się jednej z lin poręczowych.

Z relacji uczestników wyprawy wynika, że bułgarski himalaista mógł popełnić błąd i nie wpiąć się w odpowiednią linę. Jego ciało znaleziono kilka godzin później w akcji ratunkowej z udziałem helikoptera.

Wejście na K2 zimą

Warto dodać, że drugą najwyższą górę świata - K2 - zimą udało się zdobyć tylko raz. Historycznego wejścia na niezdobyty o tej porze ośmiotysięcznik dokonało dziesięciu Nepalczyków (dziewięciu z nich korzystało z butli tlenowej, co spotkało się z mieszanym opiniami w środowisku alpinistów). Mężczyźni stanęli na szczycie K2 16 stycznia 2021 roku.

Nepalczycy weszli na K2

Zobacz także:

Fatalna sytuacja górali. "Jeśli czegoś nie wymyślę, możemy stracić dom"

Polska podbija biegun. Rozpoczyna się budowa nowej stacji polarnej na Antarktyce

Pandemia w Indiach. "COVID-19 stał się dla nich karą od Boga"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości