Newsy

Poznaj przepis na leczniczy trunek Mikołaja Kopernika. "Jeżeli Bóg zechce, to napój pomoże"

Newsy

Mikołaj Kopernik, pomnik
iStockphotoTomasz Resiak/Getty Images

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 oku, czyli dokładnie 548 lat temu. Z tej okazji odtworzono napój według receptury genialnego astronoma. Jak smakuje i z czego się składa? Okazuje się, że ta specyficzna mieszanka miała posiadać niemal magiczne właściwości.

Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

W piątek w starostwie powiatowym w Olsztynie odbyła się konferencja z okazji 548. urodzin najbardziej znanego mieszkańca Warmii.

- Dla nas Mikołaj Kopernik jest przede wszystkim genialnym astronomem, który za sprawą swojego dzieła "O obrotach sfer niebieskich" opisującego heliocentryczny model świata, stworzył podwaliny pod rozwój nowożytnej cywilizacji - powiedział rzecznik starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Dla współczesnych sobie Kopernik był jednak przede wszystkim lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii, gdzie przez czterdzieści lat mieszkał, pracował, obserwował niebo i leczył. - Zawsze i chętnie niósł pomoc chorym i cierpiącym, tak najznamienitszym, jak i najbiedniejszym. Doktor Nicolai nie dokonał wprawdzie żadnego przełomu w medycynie, ale pozostało po nim kilka podręczników lekarskich z jego biblioteczki, sporo notatek medycznych oraz kilka oryginalnych recept - wyjaśnił Wojciech Szalkiewicz.

Mikołaj Kopernik - tajemniczy napój według jego receptury

W jednym z takich podręczników Mikołaj Kopernik zapisał, jak sporządzić napój, który miał mieć lecznicze działanie. Astronom zalecał, aby "wziąć wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm". Drachma to ok 4,3 g.

- Zmieszajcie i przecedźcie do czystego naczynia - pisał Kopernik. Dalej medyk sugerował, by używać napoju "wygodnie i niewstrzemięźliwie" oraz wskazywał, że "jeżeli Bóg zechce, to napój pomoże!"

Na 548. urodziny Mikołaja Kopernika odtworzono napój na bazie receptur sprzed stuleci. - Znając uznanie, jakim cieszył się doktor Mikołaj, z pełnym zaufaniem można sięgnąć po ten napój i skosztować warmińskiego panaceum sprzed stuleci - powiedział Szalkiewicz.

Powiat olsztyński promuje Mikołaja Kopernika jako najwybitniejszego mieszkańca Warmii. Urodzony w Toruniu astronom 40 lat swego życia spędził na Warmii. Najpierw rezydował w Olsztynie, gdzie był administratorem dóbr kapitulnych i gdzie musiał zmierzyć się z przygotowaniem do obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Potem genialny astronom przeniósł się do Fromborka, gdzie pełnił funkcję kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej i gdzie znajduje się jego grób.

Zobacz wideo: Łazik wylądował na Marsie. Zobacz relację

Zobacz też:

Rok przestępny. "To dzień astronomicznej księgowości"

Kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Domowe eksperymenty z animatorką Centrum Nauki Kopernik

Biosfera 2 – projekt, który podzielił świat nauki. Na czym polegało to ogromne przedsięwzięcie?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości