Newsy

Poznaj przepis na leczniczy trunek Mikołaja Kopernika. "Jeżeli Bóg zechce, to napój pomoże"

Newsy

Mikołaj Kopernik, pomnik

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 oku, czyli dokładnie 548 lat temu. Z tej okazji odtworzono napój według receptury genialnego astronoma. Jak smakuje i z czego się składa? Okazuje się, że ta specyficzna mieszanka miała posiadać niemal magiczne właściwości.

Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

W piątek w starostwie powiatowym w Olsztynie odbyła się konferencja z okazji 548. urodzin najbardziej znanego mieszkańca Warmii.

- Dla nas Mikołaj Kopernik jest przede wszystkim genialnym astronomem, który za sprawą swojego dzieła "O obrotach sfer niebieskich" opisującego heliocentryczny model świata, stworzył podwaliny pod rozwój nowożytnej cywilizacji - powiedział rzecznik starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Dla współczesnych sobie Kopernik był jednak przede wszystkim lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii, gdzie przez czterdzieści lat mieszkał, pracował, obserwował niebo i leczył. - Zawsze i chętnie niósł pomoc chorym i cierpiącym, tak najznamienitszym, jak i najbiedniejszym. Doktor Nicolai nie dokonał wprawdzie żadnego przełomu w medycynie, ale pozostało po nim kilka podręczników lekarskich z jego biblioteczki, sporo notatek medycznych oraz kilka oryginalnych recept - wyjaśnił Wojciech Szalkiewicz.

Mikołaj Kopernik - tajemniczy napój według jego receptury

W jednym z takich podręczników Mikołaj Kopernik zapisał, jak sporządzić napój, który miał mieć lecznicze działanie. Astronom zalecał, aby "wziąć wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm". Drachma to ok 4,3 g.

- Zmieszajcie i przecedźcie do czystego naczynia - pisał Kopernik. Dalej medyk sugerował, by używać napoju "wygodnie i niewstrzemięźliwie" oraz wskazywał, że "jeżeli Bóg zechce, to napój pomoże!"

Na 548. urodziny Mikołaja Kopernika odtworzono napój na bazie receptur sprzed stuleci. - Znając uznanie, jakim cieszył się doktor Mikołaj, z pełnym zaufaniem można sięgnąć po ten napój i skosztować warmińskiego panaceum sprzed stuleci - powiedział Szalkiewicz.

Powiat olsztyński promuje Mikołaja Kopernika jako najwybitniejszego mieszkańca Warmii. Urodzony w Toruniu astronom 40 lat swego życia spędził na Warmii. Najpierw rezydował w Olsztynie, gdzie był administratorem dóbr kapitulnych i gdzie musiał zmierzyć się z przygotowaniem do obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Potem genialny astronom przeniósł się do Fromborka, gdzie pełnił funkcję kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej i gdzie znajduje się jego grób.

Zobacz wideo: Łazik wylądował na Marsie. Zobacz relację

Zobacz też:

Rok przestępny. "To dzień astronomicznej księgowości"

Kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Domowe eksperymenty z animatorką Centrum Nauki Kopernik

Biosfera 2 – projekt, który podzielił świat nauki. Na czym polegało to ogromne przedsięwzięcie?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości