"Mamoza" to potoczne określenie etapu w rozwoju dziecka. Czym się charakteryuzje?
Drewniane zabawki od lat cieszą się popularnością wśród najmłodszych, zapewniając im wesołą i angażującą zabawę. Układanie puzzli, zabawa drewnianymi figurkami czy zestawami do budowania nie tylko dostarczają mnóstwa radości, ale także wspierają rozwój kreatywności, wyobraźni i zdolności manualnych.
Nie tylko zapewnią angażującą zabawę, ale przede wszystkim umożliwiają rozwój wielu umiejętności.
Zabawki do nauki chodzenia to rozwiązanie, po które bardzo często sięgają rodzice. Oprócz nich istnieje jednak wiele metod, które ten proces ułatwią czy nieco go przyspieszą. Warto je poznać, by pomóc maluchowi w opanowaniu tej trudnej sztuki w jak najbardziej naturalny dla niego sposób.
Wiele osób często jest zaskoczonych tym, co umie dwulatek, a potrafi naprawdę wiele.
To, co umie 3-latek, zależy od wielu czynników. W dużej mierze jest to wynikiem wiedzy, jaką przekazali mu rodzice, tego, czego zdążył się on dowiedzieć w żłobku i przez samodzielne eksplorowanie świata.
Dla rozwoju 6-latka najważniejsze jest, aby osiągnął dojrzałość szkolną. Oznacza to, że powinien już mieć pewne umiejętności m.in. intelektualne oraz psychospołeczne, dzięki którym może zacząć uczęszczać do 1 klasy.
Brak mowy u 2-latka może mieć charakter samoistny i/lub niesamoistny. Ten pierwszy wynika z przyczyn środowiskowych, np. niewłaściwe stymulowanie, wzorce wymowy, atmosfera. Zaś drugi przejawia się m.in. w zaburzeniach narządu mowy i słuchu czy ośrodkowego układu nerwowego.
Jeśli maluch sepleni, ucina wyrazy i zamienia litery, wcześniej czy później w głowie rodziców rodzi się pytanie o to, kiedy iść do logopedy. Odpowiedź nie jest oczywista. Istnieją jednak pewne sygnały, które wskazują, kiedy jeszcze warto dać dziecku czas, a kiedy lepiej szukać pomocy.
Rotacyzm, nazywany także reraniem, to zaburzenie polegające na trudności z wymawianiem głoski "r".
Maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi. Dzięki temu nabiera kompetencji i uczy się funkcjonować w społeczeństwie. Czy pobyt w przedszkolu pozwoli mu zdobyć nowe umiejętności? Jak rozpoznać, że dziecko poradzi sobie w placówce? Kiedy posłać malca do placówki, a kiedy lepiej z tego zrezygnować? Zapytaliśmy o to Roksanę Benedykciuk, psychologa dziecięcego.
Żłobek powinien być miejscem, w którym dziecko ma zapewnioną nie tylko opiekę, ale również warunki do rozwoju oraz poznawania nowych rzeczy. Jak działa najnowocześniejszy żłobek w Polsce?
Czytanie to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i budowania wspólnych wspomnień. Co czytamy dzieciom? Po jakie książki sięgamy?
Pomimo niezaprzeczalnego, pozytywnego wpływu zabawy na rozwój najmłodszych, zaczyna ona schodzić na dalszy plan. Jak temu zapobiec?
Młode pokolenie nie zna świata bez telefonów komórkowych czy Internetu. Choć dzięki nim życie jest znacznie prostsze, to łatwo się w tym zatracić. Jak nauczyć dziecko mądrego korzystania z sieci?
"Nie czekajmy"
Rodzice nagrali niezwykłe umiejętności córeczki.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszy sposób na naukę to edukacja przez zabawę. Współczesne zabawki edukacyjne to świetne uzupełnienie dla wiedzy zdobywanej na co dzień w przedszkolu czy szkole. Dzięki nim dzieci mogą nauczyć się literek, ćwiczyć logiczne myślenie czy utrwalać tabliczkę mnożenia.
"Układa się to w jeden spójny obrazek".
"Badania mówią, że 16 razy w życiu zmienią profesję".
Rozwój sensoryczny jest jednym z najważniejszych aspektów wczesnego dzieciństwa. Każdy maluch powinien nauczyć się prawidłowo odbierać i przetwarzać bodźce zewnętrzne. Jak stworzyć dziecku idealne warunki do odkrywania świata wszystkimi zmysłami?
Wśród wielu rodzajów smoczków – kauczukowych, silikonowych, okrągłych i spłaszczonych – znajdziemy specjalny smoczek uspokajający imitujący pierś, który pomaga dbać o prawidłowy rozwój aparatu mowy i zapobiegać wadom zgryzu. Stosowany prawidłowo stymuluje odruch ssania i nie zaburza laktacji.
Jak zauważyć symptomy u dziecka?
Okazuje się, że to nie tylko wzruszające doświadczenie dla przyszłej mamy.
"Bodźce warunkują prawidłowy rozwój życia".
Raczkowanie jest jedną z najważniejszych faz w rozwoju dziecka. Wpływa pozytywnie na kręgosłup, mięśnie i współpracę obu półkul mózgowych malucha. Pominięcie etapu raczkowania może skutkować późniejszymi problemami z koncentracją, czytaniem, pisaniem czy liczeniem. Kiedy dokładnie dziecko zaczyna raczkować?
Bunt dwulatka to etap w rozwoju dziecka, który wielu rodzicom daje mocno w kość. Badacze z King's Collage postanowili sprawdzić, czy pojawia się u wszystkich dzieci i co przyczynia się do jego wystąpienia. Wnioski, do których doszli mogą zaskakiwać.
Fizoterapeuta: "Jest zasada, że dziecko zawsze ma rację".
Język angielski stał się uniwersalnym sposobem komunikacji na całym świecie – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nie trzeba też z pewnością nikogo przekonywać, że rozpoczęcie nauki na wczesnym etapie znacząco zwiększa szanse na sukces. Co jednak zrobić, żeby zainteresować malucha poznawaniem nowego języka? Na pomoc rodzicom przyjść może sympatyczny miś.
Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód.