Jak nosić szelki męskie? Z czym się komponują?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
Szelki męskie, które mają już ponad 300 lat, powoli wracają do mody. Przez wiele dekad wyparte były przez paski, które miały do spełnienia to samo zadanie. Dziś potrafią nadać oryginalnego charakteru każdej stylizacji: zarówno codziennej, jak i wieczorowej. Dostępne są w wielu rozmaitych wzorach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je do rozmaitych zestawów.

Podstawową funkcją szelek jest zapobieganie przed zsuwaniem się spodni. Co więcej, u panów o bardziej okrągłych kształtach szelki mogą zamaskować nieco wystający brzuch. O ile jednak w formalnych stylizacjach nie powinny być one widoczne, o tyle w zestawach codziennych – jak najbardziej. W jaki sposób warto je nosić?

Dzień szelek

Chociaż dzisiaj szelki nie cieszą się duża popularnością, to wciąż sa praktycznym dodatkiem do ubioru. Dzięki nim można pozbyć się paska, który uciska brzuch. 20 października szelki obchodzą swoje "święto", gdyż mamy Dzień Szelek.

Szelki męskie na guziki i z klipsami – rodzaje zapięcia

Szelki męskie na guziki, czyli model brytyjski, doskonale sprawdzą się w eleganckim wydaniu , razem z garniturem. W takim przypadku należy jednak zadbać o to, aby spodnie były pozbawione szlufek – w tym celu można poprosić o przysługę sprawdzonego krawca, który usunie je w taki sposób, że na spodniach nie pozostanie ich ślad. Same guziki powinny być przyszyte od wewnętrznej strony spodni.

Szelki męskie do spodni mogą mieć także zapięcia w formie klipsów , zwanych również „żabkami” – takich szelek nie można jednak użyć w zestawach formalnych, w komplecie z garniturem, frakiem czy smokingiem. Sprawdzą się one jedynie w wydaniu na co dzień.

Szelki męskie do garnituru i zestawów smart casual

Do eleganckiej stylizacji warto wybrać szelki na guziki wykonane z wełny, żakardu, bawełny lub szelki męskie skórzane – powinny być one uszyte z nierozciągliwego materiału oraz mieć skórzane wykończenie. Dobrze zaprezentują się z frakiem oraz smokingiem – do nich nie wolno bowiem zakładać paska. Jeśli chodzi o sam kolor w tego typu stylizacjach, do smokingu najlepiej sprawdzą się szelki czarne, a w nieco mniej formalnych zestawach – białe szelki męskie. Modele na guziki sprawdzą się również w zestawach w stylu smart casual, ze spodniami typu chino oraz sportową marynarką.

Jak nosić szelki męskie z innymi elementami garderoby?

Przy wyborze szelek męskich do koszuli należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich kolor. W codziennych zestawach mogą sprawdzić się oryginalne, bardzo fantazyjne szelki ozdobione geometrycznymi, abstrakcyjnymi wzorami, a także wzorem w kropki lub kratę. Obecnie bardzo modne są również czerwone szelki męskie oraz modele w innych intensywnych kolorach. Nadają one stylizacji bardziej swobodnego charakteru oraz swoją barwą przyciągają uwagę. W stylizacjach formalnych warto je dobrać do koloru krawata lub garnituru.

Jeśli chodzi o kroje szelek do spodni, można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

  1. szelki męskie w kształcie litery X – z tyłu mają one podwójny pasek;
    1. szelki męskie w kształcie litery Y – z tyłu mają pojedynczy pasek.

      Oba rodzaje nadają się zarówno do stylizacji formalnych, jak i do zestawów na co dzień.

      Jaką elastyczność i szerokość powinny mieć szelki?

      Okazuje się, że elastyczność szelek związana jest ze stopniem ich formalności. Modele najbardziej elastyczne i zarazem najtańsze idealnie nadają się do zestawów codziennych oraz tych w miejskim stylu. Nierozciągliwe szelki ze skórzanym wykończeniem przeznaczone są do stylizacji formalnych, eleganckich.

      Szelki męskie szerokie dedykowane są głównie panom wysokim i dobrze zbudowanym. Na niskich mężczyznach mogą one wyglądać na zbyt duże, nie do końca dopasowane. Szelki męskie cienkie wydłużają optycznie sylwetkę, a ich odpowiednio dobrany kolor pozwoli ją także wysmuklić.

      Dobre szelki utrzymują zbyt luźne spodnie na odpowiedniej wysokości oraz sprawiają, że koszula z nich nie wychodzi. Co więcej, zapewniają one wygodę i pełną swobodę ruchów. W przypadku szelek mile widziane są spodnie nawet trochę luźniejsze w pasie – wtedy komfort będzie jeszcze większy.

      Warto wiedzieć, że w przypadku spodni wełnianych pasek może stworzyć bardzo widoczne fałdy na materiale. Co więcej, cienkie paski nie utrzymują spodni na odpowiedniej wysokości. Jeżeli więc masz sylwetkę o okrągłych kształtach i pas szerszy niż biodra – zdecydowanie przydadzą Ci się szelki męskie na guziki. Należy zaznaczyć, że nigdy nie można nosić szelek jednocześnie z paskiem – jest to modowe faux pas .

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      Źródło zdjęcia głównego: Fot. GettyImages / Deagreez

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości