Pielęgnacja twarzy i ciała

Nie zwracamy na nie uwagi, choć są bardzo ważne. Co oznaczają symbole na opakowaniach kosmetyków?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TikTok, kobieta.wp.pl
Kosmetyki

Kosmetyki z założenia mają poprawiać wygląd i dbać o kondycję skóry. Niestety nieodpowiednie ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak zabezpieczyć się przed podrażnieniami i infekcjami, które występują po użyciu przeterminowanego produktu? Z pomocą przychodzą symbole umieszczone na opakowaniach.

Jak sprawdzić ważność kosmetyków? Symbole na opakowaniach

Delaney Kalea to profesjonalna wizażystka, która przekazuje zdobytą wiedzę za pośrednictwem TikToka. Kobieta opublikowała w sieci filmik, na którym dzieli się przydatnymi dla wszystkich kobiet informacjami dotyczącymi prawidłowego używania kosmetyków.

Panie, które na co dzień stosują wiele produktów do makijażu, wiedzą, że znalezienie na nich daty ważności graniczy z cudem. Okazuje się jednak, że mało kto zwraca uwagę na umieszczone na opakowaniach symbole, które dają wskazówkę, kiedy należy pozbyć się przeterminowanego produktu.

Pielęgnacja skóry i włosów

Pielęgnacja włosów blond
Pielęgnacja włosów blondDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Pudełka od kosmetyków zdobi zazwyczaj mały rysunek słoika z otwartym wieczkiem, a na grafice wyryta jest litera "M", przed którą widnieje konkretna liczba (zazwyczaj 6, 12 lub 24). Co oznacza ten szyfr? Osoba korzystająca z produktu powinna wymienić go w ciągu 6, 12 lub 24 miesięcy od otwarcia opakowania.

Zastosowanie PAO, czyli międzynarodowego symbolu trwałości produktów kosmetycznych, to najbardziej popularny sposób na informowanie klienta o dacie ważności kosmetyku. Warto pamiętać, że używanie przeterminowanych produktów do makijażu grozi powstaniem licznych infekcji, podrażnień i innych problemów zdrowotnych.

Kiedy wyrzucić otwarty kosmetyk? Wizażystka radzi

Delaney Kalea zaznacza, że symbole umieszczone na opakowaniach kosmetyków są umowne, dlatego należy wymieniać produkty wcześniej, niż jest to zalecane. Szczególną ostrożność powinno się zachować przy stosowaniu preparatów, które mają bezpośrednią styczność z oczami. - Trzy miesiące najwyżej, chyba że chcesz mieć infekcję oka, a nie sądzę, że chcesz - tłumaczy wizażystka, pokazując tusz do rzęs.

Nieco dłużej można używać pokładów, korektorów, szminek i błyszczyków. Oto rekomendowany przez Delaney czas, w którym powinnyśmy pozbywać się otwartych kosmetyków:

  • tusz do rzęs - 3 miesiące;
  • eyeliner - 4 miesiące;
  • cienie do oczu - rok (co dwa lub trzy miesiące spryskać je 99 proc. alkoholem i odstawić do wysuszenia);
  • klasyczna szminka - od 18 do 24 miesięcy;
  • błyszczyk - od 12 do 18 miesięcy;
  • podkład i korektor - od 12 do 18 miesięcy.

Tiktokerka zaleca, by zapisywać datę otwarcia każdego kosmetyku, by potem nie mieć wątpliwości, kiedy wyrzucić go do kosza.

@delaneykalea Reply to @celestrogers WHEN DOES YOUR MAKEUP EXPIRE - PT 2 #expiredmakeup #expirationdates #sanitizemakeup #makeup @delaneykalea She Share Story (for Vlog) - 山口夕依

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TikTok, kobieta.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images, TikTok

Pozostałe wiadomości