Moda i Uroda

Aplikacja, dzięki której poznasz skład kosmetyków. "Wszystko jest bardzo jasno napisane"

Moda i Uroda

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest bezpieczny?
Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest bezpieczny?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kosmetyki wykorzystywane do pielęgnacji skóry czy włosów powinny być nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne. Niestety rozszyfrowanie składu poszczególnych produktów to nie lada wyzwanie dla konsumentów. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się aplikacja Kosmopedia. W Dzień Dobry TVN o licznych zaletach innowacyjnego narzędzia opowiedziały dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Blanka Chmurzyńska-Brown oraz rzeczniczka UOKIK, Małgorzata Cieloch.

Kosmopedia - aplikacja ułatwiająca analizę składu kosmetyków

Aplikacja mobilna Kosmopedia została stworzona z myślą o osobach, które nie pozostają obojętne na skład używanych na co dzień kosmetyków. Narzędzie doskonale radzi sobie z rozszyfrowaniem skomplikowanych nazw umieszczonych na etykietach preparatów, a tym samym ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych.

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

- Składy na opakowaniach są zapisane takim językiem, który jest bardzo hermetyczny. To nie jest ani łacina, ani język angielski, to jest specjalna nomenklatura International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. To budzi obawy, bo to jest język, który jest bardzo dobrze rozumiany przez profesjonalistów i zawodowców, którzy te formuły kosmetyków układają, język zrozumiały globalnie w całym świecie, natomiast dla nas konsumentów jest on absolutnie niezrozumiały - zauważyła Blanka Chmurzyńska-Brown. Dodała też, że z pomocą autorskiego narzędzia Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego można w zaledwie kilka sekund rozwiać wątpliwości dotyczące składu produktów kosmetycznych.

- To jest aplikacja stworzona specjalnie pod potrzeby polskiego konsumenta (...). Wszystko to jest bardzo jasno napisane - zapewniła ekspertka, a jej słowa natychmiast spotkały się z potwierdzeniem ze strony Małgorzaty Cieloch.

- Ja dzisiaj zeskanowałam sobie trzy pasty do zębów, które mam w domu i tylko w jednej znalazłam miętę, a wszystkie były miętowe. Możecie państwo sprawdzić podstawową rzecz - stwierdziła rzeczniczka UOKIK.

Skład produktów kosmetycznych - jak go rozszyfrować?

Aplikacja Kosmopedia to łatwe w obsłudze i całkowicie bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można uniknąć nieudanych zakupów w drogerii czy perfumerii, ale także problemów w postaci reakcji alergicznych. Z jej pomocą można z powodzeniem rozszyfrować skład ulubionego kremu, szamponu, żelu pod prysznic czy peelingu.

- Skanujemy telefonem etykietę produktu, tam gdzie nazwa INCI. Czekamy parę sekund, aplikacja robi bardzo szybką analizę składów, w kategorie, w grupy składników układa całą formułę. Daje wyjaśnienia, jakie funkcje dany składnik pełni w produkcie, czy jest to emolient, konserwant, zapach, barwnik czy substancja aktywna - podsumowała Blanka Chmurzyńska-Brown.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości