Pielęgnacja twarzy i ciała

Skąd się bierze trądzik różowaty i jak z nim walczyć? "Szukamy bakterii w brzuchu"

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Trądzik różowaty – choroba na całe życie
Trądzik różowaty – choroba na całe życieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Trądzik różowaty to choroba, która znacznie częściej dotyka kobiety. Co ją wywołuje? Czym różni się od "zwykłego" trądziku? Jak skutecznie ją leczyć? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bliżanowską, dermatologiem, ekspertem medycyny estetycznej.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zupełnie inna choroba niż trądzik młodzieńczy. - Choroba ma podłoże rumieniowe. To oznacza, że wynika ze stanu zapalnego naczyń. Na początku zaczyna się rozszerzonymi naczyniami, pieczeniem, pojawiającym się co jakiś czas rumieniem. To jest początek, a potem są takie zmiany, jak przy trądziku zwykłym [...] - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Agnieszka Bliżanowska, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej.

Trądzik różowaty najczęściej daje o sobie znać ok. 25 roku. 80 proc. pacjentów stanowią młode kobiety. - Dotyka też mężczyzn, ale trochę inaczej. U nich pojawia się ten trądzik później, pojawiają się duże rozszerzone naczynia, zaczyna się robić gruby, duży nos, często nawet osoby niepijące słyszą, że mają nos pijaka - mówiła specjalistka.

Co wywołuje chorobę? - Mamy niestety złe geny i wtedy nic nie możemy zrobić. Mamy bakterię, szukamy tej bakterii w brzuchu, ona się nazywa helicobacter pylori. Jeśli okazuje się, że ona jest, to mamy ułatwioną sprawę, jesteśmy w stanie ją zniszczyć [...] i wtedy trądzik się uspokaja - dodała. Jeśli jej nie ma, to walka z chorobą staje się trudniejsza. - Ten rodzaj choroby jest chorobą przewlekłą, to jest tak, że jeśli ona się pojawi, jeśli mamy to zdiagnozowane, to właściwie musimy się z nią polubić, bo ona już będzie nam towarzyszyła do końca życia. Trzeba to zaakceptować [...] - mówiła dermatolog.

Trądzik różowaty - jak z nim walczyć?

Dla osób, które borykają się z trądzikiem różowatym, jest to problem każdego dnia. - To szczypie, to piecze. Mamy trądzik, który dotyka oczu, więc oczy są cały czas czerwone [...] - dodała. Kiedy choroba dokucza najbardziej? - Okres jesieni i zimy to jest ten czas, kiedy pacjenci przychodzą do nas z zaognieniem - mówiła specjalistka.

Pacjenci muszą się nauczyć żyć z chorobą i przestrzegać pewnych zasad. - [...] Podstawowe rzeczy to latem filtr UV, nie możemy rozgrzewać twarzy, to jest rezygnacja z sauny, gorących kąpieli. To niestety pożegnanie się z ostrym jedzeniem. To są czynniki, które to wszystko nasilają. Dieta też na znaczenie. Często nabiał powoduje te zmiany [...]- mówiła.

Jak jeszcze leczy się trądzik różowaty? Kiedy i jakie zabiegi można wykonać? Dowiecie się tego z dalszej częściej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości