Koronawirus

Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat

Koronawirus

Szczepienia AstraZeneca wstrzymane w kanadzie

Na szczepienie przeciw COVID-19 mogą już się rejestrować osoby urodzone w 1980 i 1981 r., czyli w wieku 40 i 41 lat. Jak się zarejestrować i przygotować na przyjęcie preparatu?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 1980-1981

Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpiło przyspieszenie zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Każdego dnia zapisywać się mogą dwa roczniki. W czwartek taką możliwość zyskali urodzeni w latach 1980-1981, czyli osoby w wieku 40 i 41 lat, jeśli nie wypełniły one wcześniej internetowego formularza o chęci zaszczepienia się.

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się, dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki i zacznie się od osób urodzonych w latach 1994-1996.

Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson – jednodawkowa. W pierwszej kolejności zespoły wyjazdowe podają ją osobom niemogącym samodzielnie dojechać na zabieg.

Szczepienie przeciw COVID-19 - jak się przygotować?

Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię i nie trzeba przygotowywać się do zabiegu. Na miejscu. Przed samym szczepieniem lekarz decyduje, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na podanie szczepionki. Po szczepieniu konieczna jest 15. minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Jeśli dostajemy szczepionkę, która wymaga podania drugiej dawki, na termin drugiego szczepienia należy się umówić od razu w punkcie szczepień, w którym otrzymaliśmy pierwszą dawkę.

Informacja o przebytym szczepieniu

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znajdziesz też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel będzie do pobrania – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR można również poprosić punkt szczepień.

Jak sprawdzić informacje o szczepieni? Zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta, wybierz "Profilaktyka", a następnie "Szczepienia" i znajdziesz informację o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19 i kod QR.

Zobacz wideo: Przyszła mama zaszczepiła się przeciwko COVID-19. Odporność noworodka na wirusa 23-krotnie przekracza normę

Zobacz też:

Dlaczego nastolatkowie tak mocno przeżywają porażki? "Dzieciaki dzisiaj mają niemal wszystko, ale brakuje im jednego"

Polski przedsiębiorca opracował implant płatniczy. Czy wkrótce będziemy mieć czipy wszczepiane pod skórę?

Sonia Bohosiewicz o relacjach damsko-męskich i serialu "Usta usta". "Jest wielu mężczyzn, z którymi się dogaduję, a nie chciałabym skończyć z nimi w łóżku"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP, gov.pl

Pozostałe wiadomości