Gwiazdy

W Warszawie wybrano skwer, który ma nosić imię mamy Natalii Kukulskiej

Gwiazdy

Anna Jantar z mężem Jarosławem Kukulskim i córką Natalią Kukulską

W latach 70. była jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Miła, uprzejma, zawsze uśmiechnięta, a do tego skromna. Gdyby nie tragiczny wypadek, w tym roku obchodziłaby 71. urodziny. Dziś z sentymentem wracamy do piosenek artystki i wspominamy jej dorobek. Miasto stołeczne Warszawa także postanowiło upamiętnić wokalistkę, nazywając jej imieniem jeden ze skwerów. Który?

Anna Jantar – ikona polskiej sceny muzycznej

Anna Jantar, a właściwie Anna Szmeterling, urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Artystka swoim niesamowitym głosem czarowała publiczność w okresie PRL-u. Piosenki tj. "Tyle słońca w całym mieście", "Nic nie może wiecznie trwać", "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Tylko mnie poproś do tańca" znali wszyscy.

W 1972 roku Anna zdała egzamin przed Komisją Weryfikacyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki, uzyskując tytuł zawodowej piosenkarki. Kolejnym krokiem było przyjęcie pseudonimu artystycznego: Anna Jantar. Gwiazda początkowo koncertowała z programem estradowym wraz z Andrzejem Frajndtem, do scenariusza Janusza Weissa. Solowy przebój pt. "Najtrudniejszy pierwszy krok" po raz pierwszy zaśpiewała w 1973 roku podczas XI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu . Wydarzenie to dało jej rozgłos oraz rozpoznawalność.

W swoim dorobku wokalistka ma także współpracę z wieloma znanymi artystami m.in. Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem czy Andrzejem Tenardem, nagrywała również piosenki z Budką Suflera i zespołem Perfect.

W 1979 roku Anna Jantar poleciała w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. Jej karierę przerwał tragiczny wypadek. 14 marca 1980 około godziny 11:15 Anna Jantar zginęła w katastrofie lotniczej. W zeszłym roku minęło 40 lat od jej śmierci.

Anna Jantar – skwer upamiętniający artystkę

O uhonorowaniu Anny Jantar od dawna wspominają radni. W Warszawie przez długi czas trwały poszukiwania idealnego miejsca, które można by było nazwać imieniem artystki. Po wielu dyskusjach zdecydowano, że najlepszym wyborem będzie skwer pośrodku ul. Jana Kasprowicza, za północnym wyjściem ze stacji metra Słodowiec. Pomysłodawcy wysłali więc do rady Bielan prośbę o wyrażenie opinii na ten temat.

Radna Anna Auksel-Sekutowicz zaproponowała także, aby dwa pobliskie skwery nazwać imionami innych piosenkarek: Danuty Rinn i Ady Rusowicz.

Zobacz wideo: Natalia Kukulska i jej największe muzyczne dzieło

Zobacz także:

Anita Werner przebiegła półmaraton. "Przesunęłam granicę swoich możliwości!"

Grażyna Szapołowska na zdjęciu z córką i wnuczką. Fani: "Nie widać różnicy wieku"

Mariusz Szczygieł spełnił marzenia swojego taty. Pomógł mu w tym gwiazdor TVN

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości