Gwiazdy

Droga do sukcesu Julii Wyszyńskiej nie była prosta. "W szkole na okrągło słyszałam, że jestem idiotką, że źle gram"

Gwiazdy

Projekt bez tytułu - 2021-07-10T200003.899_Easy-Resize.com.jpg

Od kilku lat rozśmiesza i wzrusza widzów i jest przy tym bardzo autentyczna. W "Kulisach Sławy" Julia Wyszyńska - nagradzana aktorka młodego pokolenia.

Julia Wyszyńska w oczach Krystyny Jandy

Julia Wyszyńska sprawdza się doskonale w rolach dramatycznych, jak i komediowych. - Jest bardzo interesująca. I ciekawie myśli, niekonwencjonalnie. Jest odważna i otwarta. Ma wielki temperament – wszystko jest super. Do tego jest piękna – chwali aktorkę Krystyna Janda.

- Cenię ją za umiejętność przechodzenia z jednego stanu emocjonalnego do drugiego, cały czas zachowując wiarygodność – komplementuje aktorka Joanna Brodzik.

Wyszyńska związana jest z Teatrem Powszechnym, gdzie wystąpiła m.in. w "Mewie", "Chłopach" czy "Księgach Jakubowych". Gra też w filmach, można było ją zobaczyć w "Ataku paniki", czy produkcji "Miłość jest wszystkim".

Chociaż dzisiaj Julia jest znaną i lubianą aktorką, to droga do sukcesu wcale nie była taka prosta. Szczególnie na studiach.

- Miałam ogromne trudności z krzykiem. W ogóle nie wiedziałam, jak to jest się złościć. Teraz mnie trochę przeraża, że umiem to zagrać za dobrze – śmieje się Wyszyńska.

Przemoc

Julię zapytaliśmy o problem przemocy w szkołach aktorskich i samym teatrze, czyli temat, o którym coraz częściej mówi się w przestrzeni publicznej.

- Przemoc w teatrze to chleb powszedni. Trzeba wszystko znieść, nie można się sprzeciwić, bo idzie fama, że jest się trudną aktorką, że trudno jest z kimś takim pracować – mówi Wyszyńska. I dodaje: - Stawianie granic nie powinno mieć nic wspólnego z upokarzaniem, czy krzywdzeniem drugiej osoby.

- Profesor, który dotykał w sposób, który nie był OK, już nie pracuje, ponieważ został usunięty z tego względu.

- W szkole na okrągło słyszałam, że jestem idiotką, że źle gram. Wiele takich komentarzy związanych z ciałem: że jestem za gruba, czy za duża, albo za mała, za chuda. Ciężko z tym było, przez wiele lat musiałam się zbierać. Te zdania huczą w człowieku i jak się ma słabszy moment, to wracają. Ale nie chcę, żeby to zabrzmiało, że teatr jest tylko przesiąknięty dramatem i potworami, bo tak nie jest, nie siedziałabym tam tyle lat.

'"Klątwa"

Wyszyńską można było zobaczyć w spektaklu "Klątwa" o pedofilii w kościele. Zagrała molestowaną przez księdza ofiarę. Sztuka odbiła się dużym echem w całym kraju. Była na tyle kontrowersyjna, że trafiła do prokuratury, która już czwarty rok bada, czy spektakl obraża uczucia religijne. Aktorka z tego powodu była wielokrotnie znieważana i obrażana publicznie.

- To było pół roku niewychodzenia z domu bez kamuflażu i lęku, że mnie ktoś zabije. Wszyscy dostawaliśmy groźby. Ten hejt był wszędzie, gdzie tylko się da. Ale mimo tego wszystkiego, było warto, ponieważ spotkało mnie też bardzo dużo dobrego – ocenia aktorka.

Julia przyznaje, że wyzwaniem są dla niej role negatywne, niewzbudzające sympatii. Tak też było w kryminalnym serialu "Mały Zgon" Juliusza Machulskiego.

- Odkryłam tam, że bardzo dobrze odnajduję się w scenach kaskaderskich. Odkryłam, że chcę się nauczyć jazdy ekstremalnej.

"Misja"

Najnowszą produkcją, w której możemy oglądać Julię, jest kosmiczny serial "Misja". To przebojowa komedia, której akcja kręci się wokół niezwykłych perypetii piątki szalonych astronautów.

- To była taka inspiracja pandemią i gadaniem przez cały czas do kamery. Tym dziwnym komunikowaniem się przez Internet. Pracuję w konwencji mocno komediowej, ale też nierealistycznej, to pozwala na granie formą. Na fantazje, przegięcie pały. Na odklejenie się od realistycznego grania – mówi aktorka.

Julia pracuje teraz nad swoim własnym monodramem. Jeszcze w lipcu będzie można zobaczyć ją na deskach Och Teatru w spektaklu Krystyny Jandy "Coś tu nie gra". A we wrześniu do kin trafi film "Biały potok", w którym Julia gra z Marcinem Dorocińskim.

Serial "Misja" można oglądać już teraz na Playerze!

Zobacz także:

"Misja" - nowy, wyjątkowy serial na Playerze. "Opowiada o losach polskiej załogi stacji kosmicznej"

Wyszyńska i Lichota. Czy miłość jest dla nich wszystkim?

"Szóstka". Julia Wyszyńska o kulisach pracy w serialu

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: Uwaga! TVN Kulisy sławy

Pozostałe wiadomości