Gorące tematy

"Tylko nie mów nikomu" - obejrzało ponad 14 milionów osób! Wstrząsający film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele

Gorące tematy

Aktualizacja:

Film "Tylko nie mów nikomu" to projekt Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka. To film o pedofilii w polskim Kościele. Skąd pomysł na film i jak długo powstawał? Czego dowiemy się z dokumentu i jakie światło rzuca na problem pedofilii w polskim Kościele? Zobaczcie wywiad z braćmi Sekielskimi oraz ich cały film!

  • "Tylko nie mów nikomu" - o czym opowiada film?
  • Bracia Sekielscy o filmie "Tylko nie mów nikomu"
  • Najbardziej przerażające przypadki pedofilii w Polsce.

Więcej: Tomasz Raczek: "Miałem własne doświadczenie z księdzem, który czynił mi awanse"

"Tylko nie mów nikomu" - o czym opowiada film?

W sobotę 11 maja odbyła się premiera filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka o pedofilii wśród duchownych. Na początku stycznia dziennikarz z sukcesem zakończył zbiórkę pieniędzy przeznaczoną na produkcję dokumentu.

Tytuł "Tylko nie mów nikomu" nawiązuje do powtarzającej się w relacjach ofiar frazy: księża, którzy dopuszczali się molestowania, wymuszali na swoich ofiarach obietnicę milczenia, zakazywali im wspominać o tym, co ich spotkało rodzicom czy podczas spowiedzi.

Autorzy pokazują nie tylko przypadki molestowania dzieci, ale również metody tuszowania tych spraw przez Kościół. Pokrzywdzeni ze szczegółami opisują, co robili księża: molestowali, gwałcili albo wymuszali uległość szantażem i groźbą, że skrzywdzą ich młodsze rodzeństwo.

Film zawiera także wstrząsające sceny konfrontacji ofiar ze sprawcami. Przebieg tych trudnych rozmów zarejestrował ukrytą kamerą Marek Sekielski.

W swoim filmie Sekielscy ujawniają dwa przypadki pedofilii, dotyczące bardzo znanych postaci polskiego Kościoła. Pierwszy dotyczy księdza Franciszka Cybuli, byłego spowiednika i kapelana Lecha Wałęsy. Drugi przypadek to ks. Eugeniusz Makulski, były kustosz sanktuarium w Licheniu. 

Premiera filmu została zaplanowana na godzinę 14:30 w sobotę 11 maja. Dokument został udostępniony za darmo na YouTubie, dzięki czemu mogą go zobaczyć wszyscy internauci.

Cały film "Tylko nie mów nikomu" poniżej:

Zwiastun filmu:

Zobacz film: Zwiastun filmu: Tylko nie mów nikomu

Bracia Sekielscy o filmie "Tylko nie mów nikomu"

Bracia Sekielscy - Tomasz i Marek - podjęli się trudnego wyzwania, jakim było nagranie tego filmu.

Mam nadzieję, że ten film zaboli i że da do myślenia (...) Mam nadzieję, że zmusi do dyskusji i zostanie w głowach - powiedział w studiu Dzień Dobry TVN Tomasz Sekielski.

Ja marzę o tym, że po tym filmie społeczeństwo zacznie traktować sprawę tak jak należy (...) Należy traktować ofiary tak jak na to zasługują, bo są ofiarami, a sprawców jak sprawców - powiedział Marek Sekielski.

Najbardziej przerażające przypadki pedofilii w Polsce

Marek Sekielski przywołał przykład księdza, który miał dożywotni zakaz pracy z dziećmi, a mimo to dalej z nimi pracował.

W naszym filmie przedstawiamy historię księdza, który po odsiedzianym wyroku, mając dożywotni zakaz współpracy z dziećmi, jeździł po Polsce i prowadził rekolekcje. Mamy to zarejestrowane w filmie - powiedział Marek Sekielski.

"Tylko nie mów nikomu" - będzie kontynuacja?

Bracia Sekielscy poinformowali w niedzielę, że w trakcie prac nad dokumentem "Tylko nie mów nikomu" dotarły do nich nowe szokujące dowody. Zamierzają więc nakręcić drugą część filmu i zbierają na to pieniądze.

W toku prac zgłosiło się do nas wiele ofiar, których historie nie znalazły się w tym dokumencie. Dotarły do nas nowe, szokujące dowody w tych sprawach. Dlatego zamierzamy nakręcić kontynuację i tak jak poprzednio chcemy, aby była to produkcja niezależna.

- czytamy na Facebooku.

Więcej:

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości