Newsy

Jako dziecko był molestowany przez księdza. Czy Dariusz Kołodziej żałuje, że publicznie powiedział o swojej tragedii?

Newsy

Jako dziecko był molestowany przez księdza. Czy Dariusz Kołodziej żałuje, że publicznie powiedział o swojej tragedii?

Dariusz Kołodziej to ofiara księdza Mariusza K., wikarego z parafii w Jemielnicy z województwa opolskiego. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w 2012 roku. Wikary przyznał się do winy, a jego proces właśnie dobiega końca. Dlaczego Dariusz zdecydował się powiedzieć publicznie o swojej tragedii? Żałuje teraz tego? Dariusza i jego mamę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

Zobacz też: Wade Robson oskarża Michaela Jacksona o molestowanie. Dlaczego tak długo milczał?

Wydarzenia rozegrały się w 2012 roku. Ksiądz Mariusz K., wikary z parafii w Jemielnicy w województwie opolskim molestował trzynastoletniego wówczas ministranta, Dariusza Kołodzieja. Wikary przyznał się do winy przed sądem w Strzelcach Opolskich. 

Dariusz Kołodziej (21 l.) opowiedział, czego doświadczył ze strony księdza Mariusza K. w rozmowie z TVN24:

Przed moimi urodzinami ksiądz Mariusz powiedział, że ma dla mnie niespodziankę, że mnie zabierze gdzieś. Zabrał mnie do spa w Głuchołazach, rozebrał się w środku tam już do naga, nakłaniał mnie, żebym też się rozebrał. Wracaliśmy do domu, zatrzymał się gdzieś w środku pola, nie mam nawet pojęcia gdzie to było. Nie minęło 15 minut, a on się zaczął do mnie dobierać - opowiadał Dariusz Kołodziej dla TVN24.

Dariusz Kołodziej przez trzy miesiące milczał - nie powiedział o tym, co się działo nawet swoim rodzicom. Bardzo zmienił się w tym czasie, bardziej się stresował, przestał się uśmiechać. Jego mama, pani Irena, widziała że działo się coś złego. W końcu Dariusz pękł i powiedział matce wszystko. Pani Irena zgłosiła się do biskupa Andrzeja Czai - obiecał że coś zrobi, ale nie zrobił nic. Jak mówiła pani Irena, duchowni namawiali ją, by milczała i żeby nie szła na policję.


Zobacz film: Dariusz Kołodziej był molestowany przez księdza, źródło: Dzień Dobry TVN

Dariusz Kołodziej mówił o całej sytuacji i stwierdził, że biskup opolski ks. Andrzej Czaja wiedział, co się działo, a nie podjął żadnych kroków. Mówił o tym na konferencji fundacji "Nie lękajcie się" w Sejmie:

Gdzie ucieknie 13-letnie dziecko w samochodzie z 33-letnim księdzem na środku pola? (...) Księże biskupie, mój szacunek do ciebie nie istnieje w tym momencie, wszystkie twoje kłamstwa, wszystkie twoje zaprzeczenia, które robisz... Przyjeżdżasz do naszej parafii w Jemielnicy, odprawiasz drogę krzyżową, przepraszasz parafian za to, co się stało. Kiedy przeprosisz mnie? Po co przepraszać parafian?Biskup Czaja przeprosił w liście otwartym Dariusza Kołodzieja. Kołodziej przyjął przeprosiny, jednak stwierdził, że gdyby biskup naprawdę żałował, spotkałby się z nim osobiście.Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
15
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
27.03.2019
ja
Wstrząsające. Bardzo dobrze, że są osoby które tak jak pan Darek głośno o tym mówią. Wielki szacunek.
26.03.2019
Agata
Poza tym zgadzam się w 100% z panią Magdą Mołek. Uważam, że sprawę należy wziąć w swoje ręce - wszak Kościół to Ludzie !
26.03.2019
Agata
Grzegorz - dowodów jest całe mnóstwo : począwszy od kompromitujących filmików, a na konkretnych kapłanach, którzy przyznali się już do winy kończąc. Przy takiej skali z jaką mamy odczynienia w Polsce obawiam się raczej potoku dowodów niż ich braku . I uwierz mi, nie piszę tego z satysfakcją.
26.03.2019
Magda
Grzegorz5qd6 rozumiem, że wyznanie a także zeznanie pod przysięgą Pana Dariusza Kołodzieja nie są dla Pana wystarczające. A przyznanie się do winy i przeprosiny oskarżonego? To chyba wystarczające?
26.03.2019
Joanna
Grzegorz, sprawa trafiła do prokuratury, toczy się proces, ksiądz się przyznał. Nie brnij dalej...
23.03.2019
Lili
Po prostu to wstrętne wykorzystywać dziecko!!!! Winny jest nie tylko pedofil ale i biskup, który starał się ukryć zbrodnię. Prawo powinno być takie że ksiądz i biskup powinni być w więzieniu. Jeden za czyny, drugi za współudział. Wielki szacunek dla Darka, że odważył się o tym głośno powiedzieć.
23.03.2019
Grzegorz5qd6
czy ma na to poza swoimi słowami jakiś dowód ? czy tylko oni wszyscy gadają ...!
Rozwiń wszystkie komentarzy