Gorące tematy

Jest w Polsce blok, który sam produkuje energię dla mieszkańców. "Niektórzy mówili, że to jest pomysł wizjonerski"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Wyjątkowy blok w Polsce, który sam produkuje energię dla mieszkańców
Wyjątkowy blok w Polsce, który sam produkuje energię dla mieszkańcówDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W Szczytnie przy ulicy Śląskiej 12 znajduje się wspólnota mieszkaniowa, o której mówią dzisiaj wszyscy. To tam Zbigniew Chrapkiewicz wprowadził innowacyjny pomysł, aby ogrzewać blok najnowszymi technologiami. Co ważne, ceny ustalone w 2015 roku obowiązują do dzisiaj i mieszkańcom nie grożą podwyżki.

Nowoczesne metody ogrzewania

Zbigniew Chrapkiewicz już kilka lat temu wprowadził w życie pomysł, aby blok mieszkalny w Szczytnie ogrzać pompami ciepła i na dużej powierzchni zamontować fotowoltaikę.

- Niektórzy mówili, że to jest pomysł wizjonerski, ale my zrobiliśmy pomysł racjonalizatorski. Pierwszy w Polsce pomysł, gdzie na takim dużym obiekcie zostały zastosowane m.in. pompy ciepła i fotowoltaika. To wszystko zostało sprzężone i do dzisiaj pracuje w tak zwanej hybrydzie - tłumaczył Zbigniew Chrapkiewicz.

Technologicznie nad wszystkim czuwał Krzysztof Klimek, który opowiedział w Dzień Dobry TVN, jakie rozwiązania zostały wprowadzone.

- Panele fotowoltaiczne na dachu, odwierty pod nami, 99 odwiertów. Chodzi o to, że blok jest ogrzewany pompami ciepła, więc wykorzystujemy najnowsze technologie. Zasilany jest z fotowoltaiki z dachu. To był początek, później zamontowaliśmy pompy ciepła powietrzne, żeby podgrzewać ludziom ciepłą wodę użytkową, ale to też nie był taki cel. Chodziło o to, żeby usunąć stare piecyki gazowe, bo to jednak poprawia komfort i bezpieczeństwo - tłumaczył.

W celu zasilenia pomp powietrznych zamontowano także fotowoltaikę na balkonach. To kolejne duże wyzwanie dla tej spółdzielni mieszkaniowej.

Rachunki za ogrzewanie

Zbigniew Chrapkiewicz podkreśla, że ceny ogrzania, które zostały ustalone w 2015 roku, obowiązują do dzisiaj i mieszkańcom nie grożą podwyżki.

- Koszt ogrzania 1m2 na dzień dzisiejszy, przy tych podwyżkach prądu,jest to 1,59 zł wraz z ciepłą wodą użytkową - wyjaśnił wizjoner.

Blok stał się atrakcją turystyczną. Ludzie zatrzymują się i podziwiają ilość fotowoltaiki. Niezwykle zadowoleni są także mieszkańcy.

- Jak się dowiedziałam, że można w tym bloku kupić mieszkanie, to córka kupiła - powiedziała jedna z mieszkanek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości