Gorące tematy

1,5 roku więzienia za potrącenie ośmiolatki. Dziewczynki nie udało się uratować

Gorące tematy

Classen Rafael/EyeEm/Getty Images

1,5 roku spędzi w więzieniu 69-letnia, która na przejściu dla pieszych śmiertelnie potrąciła 8-letnią dziewczynkę. Tak zdecydował sąd w Poznaniu. Do tragedii doszło w listopadzie 2019 roku. Prokurator żądał dla sprawczyni kary 2 lat pozbawienia wolności.

69-letnia kobieta skazana za śmiertelne potrącenie 8-latki

Na 1,5 roku więzienia skazał poznański sąd kobietę, która w listopadzie 2019 roku na oznakowanym przejściu dla pieszych na poznańskim Dębcu śmiertelnie potrąciła 8-letnią dziewczynkę. Do wypadku doszło, gdy matka z dzieckiem przechodziły na zielonym świetle.

Reanimacja dziewczynki trwała kilkadziesiąt minut, jednak zakończyła się niepowodzeniem. Pojazdem kierowała 69-letnia kobieta. Tłumaczyła, że oślepiło ją słońce. Wcześniej mówiła, że była przekonana, że miała zielone światło.

Kluczowym dowodem było nagranie z monitoringu, które zarejestrowało wypadek. Kobieta przyznała się do winy.

Sąd skazał ją za spowodowanie wypadku, którego następstwem jest śmierć innej osoby.

Została jej wymierzona kara 1,5 roku pozbawienia wolności, oprócz tego na rzecz dwóch pokrzywdzonych osób zostały zasądzone nawiązki w wysokości po 50 tys. zł. Orzeczony został też środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na maksymalny okres 15 lat

– podał przewodniczący wydziału penitencjarnego poznańskiego sądu okręgowego sędzia Janusz Śniatecki. Wyrok jest nieprawomocny.

Śmiertelne potrącenie 8-letniej dziewczynki w Poznaniu

Prokurator żądał dla sprawczyni 2 lat pozbawienia wolności, a obrońca chciał roku więzienia. Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych pozostawił kwestię wymiaru kary do oceny i uznania sądu.

Według prawa, jeżeli następstwem wypadku komunikacyjnego jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Poznań: ogłoszenie wyroku bez udziału mediów

Sprawa budziła duże zainteresowanie opinii publicznej. Na rozprawę przed sądem dla poznańskiego Nowego Miasta i Wildy przyszli dziennikarze, którzy chcieli relacjonować jej przebieg. Jednak sędzia powołał się na prezesa sądu, który z powodu epidemii koronawirusa zarządził prowadzenie rozpraw bez udziału publiczności. Ogłosił wyrok bez udziału mediów.

W angielskim hrabstwie Dorset 11-latka wbiegła wprost pod rozpędzony samochód. Obejrzyj mrożące krew w żyłach nagranie z monitoringu, które upubliczniono ku przestrodze:

Zobacz też:

Przewinienia na drodze i kary pieniężne – taryfikator mandatów drogowych

Wakacyjne wyjazdy. Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze? Zobacz koniecznie!

Samochód to blaszana klatka! Kierowcy w czasie upałów mają znacznie obniżoną koncentrację

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości