Gorące tematy

Bon Turystyczny - ruszyła rejestracja firm. Gdzie będzie można szukać ofert związanych ze świadczeniem?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Mouse23/Pixabay

500 zł na wakacje coraz bliżej. Rejestracja przedsiębiorców, którzy są zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny, ruszyła w sobotę 25 lipca. Ich lista będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. Na razie zgłosiło się ponad 1,4 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Co ma zrobić firma, która chce przystąpić do programu i gdzie szukać ofert przedsiębiorstw, które realizują bony turystyczne?

Bon turystyczny - lista przedsiębiorców

Od 25 lipca firmy mogą rejestrować się za pośrednictwem platformy PUE ZUS na liście podmiotów turystycznych - informuje Ministerstwo Rozwoju. Lista będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. POT ma też ustalać prawo do bonu na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i sprawdzać uprawnienia podmiotów turystycznych.

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, trzeba wypełnić oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

W poniedziałek po godzinie dziesiątej ponad 1,4 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego wypełniło oświadczenie i przystąpiło do programu Polski Bon Turystyczny. Przypominam, że rejestracja do programu będzie ciągła i można do niego dołączyć także w kolejnych miesiącach. Pierwsza lista podmiotów zostanie opublikowana na stronie bonturystyczny.gov.pl 1 sierpnia

– informuje prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Na PUE ZUS przedsiębiorca turystyczny będzie mógł zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Gdzie znaleźć informacje na temat bonu?

ZUS przypomina, że od piątku można korzystać z całodobowej infolinii (22 11 22 111), na której udzielane są informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail: bon@zus.pl.

W ostatnich tygodniach wykonaliśmy ogromną pracę, żeby przygotować się do obsługi bonu. Zainteresowanie świadczeniem jest bardzo duże. Przez pierwsze trzy dni od uruchomienia infolinii zadzwoniło na nią około 6 tys. osób. Chcemy pomóc w dotarciu do szczegółowej informacji

- mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Na infolinię mogą dzwonić zarówno osoby prywatne, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, jak i podmioty turystyczne, które chcą przystąpić do programu. Konsultanci wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące bonu. Najczęstsze pytania dotyczą m.in. tego, komu przysługuje bon turystyczny, co trzeba zrobić żeby go otrzymać, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i do kiedy bon jest ważny.

500 zł na wakacje

Prezydencka ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

Bon turystyczny - do kiedy ważny

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Oszustwo na bon turystyczny

Ustawa o bonie turystycznym dopiero co weszła w życie, a oszuści już próbują swoich sił i zachęcają na skorzystania z voucherów wakacyjnych. Przed takimi przypadkami przestrzegają Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Fałszywe vouchery urlopowe. Jak się uchronić przed oszustami?

Bon turystyczny rozszerzony. Sprawdź, czy przysługuje także tobie

Wakacje bez problemów. Jak się uchronić przed przykrymi niespodziankami?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości