Gorące tematy

Polska łuczniczka z brązowym medalem Mistrzostw Świata. Była jedyną kobietą, która wzięła udział w zawodach

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Polska łuczniczka najlepsza na świecie

Anna Sokólska została brązową medalistką Mistrzostw Świata w Łucznictwie Konnym 2021. Trzecie miejsce w tych prestiżowych zawodach to jeden z największych sukcesów w jej dotychczasowej karierze. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak zaczęła się jej przygoda z tą dyscypliną sportową.

Wielki sukces Anny Sokólskiej

Mistrzostwa Świata w Łucznictwie Konnym odbyły się 18 września w irańskim Karadżu. Anna Sokólska wróciła z nich jako brązowa medalistka. Trzecia pozycja to dla niej wielkie osiągnięcie, ale przyznała, że ma chęci i siłę na wyższe miejsca na podium.

- Jest mocny niedosyt. Przez jedną konkurencję, niestety, nie udało się zdobyć złota, ale to przynajmniej daje motywację, by kontynuować to, co robię - powiedziała Anna Sokólska w Dzień Dobry TVN.

Była jedyną kobietą, która wzięła udział w mistrzostwach. W łucznictwie konnym panie i panowie rywalizują razem. Czy w zawodach tej rangi startuje się na własnym koniu, czy losuje się go na miejscu? - Czasami jest losowanie, czasami jest możliwość doboru konia, jeśli organizator na to pozwoli. Bywa też tak, że dwie osoby jeżdżą na jednym koniu - wyjaśniła łuczniczka.

W łucznictwie konnym ważne są nie tylko umiejętności, ale również odpowiednie podejście do zwierzęcia. - Jeśli nie będzie chciał współpracować, to wiadomo, że wyniki nie będą rewelacyjne. Miałam szczęście, że wybrałam bardzo dobrego konia - podkreśliła zawodniczka.

Anna Sokólska o swoich początkach

Swoją przygodę z łucznictwem konnym zaczęła w 2007 roku w Supraślu. Do tej pory trenuje na Podlasiu. - Wtedy jeszcze mało mało kto wiedział, czym jest ten sport. Mój kolega Michał zainteresował mnie nim, choć na początku uprawiałam łucznictwo konne tylko rekreacyjnie - wspominała.

Na czym polegają treningi? - Ćwiczy się celność, szybkość i równowagę. Nie możemy zapominać, że musimy też trenować konia, który pomaga nam w osiągnięciu celu - zauważyła łuczniczka.

Anna Sokólska chciałaby w przyszłości szkolić młodzież i zdobyć złoty medal na mistrzostwach. Trzymamy kciuki, aby udało się zrealizować wyznaczone cele!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości