Gorące tematy

Nauczyciel roku odchodzi z pracy. Ostrzega przed falą zwolnień

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski

Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021, odchodzi ze swojej obecnej pracy, ale jak zapewnia, nie z zawodu. W oświadczeniu podziękował uczniom, uczennicom i rodzicom, podał przyczyny swojej decyzji i przestrzegł przed falą kolejnych zwolnień.

Dariusz Martynowicz - kim jest?

Dariusz Martynowicz to nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach. W 2021 roku został wyróżniony tytułem Nauczyciela Roku 2021. Mężczyzna na co dzień prowadzi autorski program nauczania oparty na myśleniu wizualnym w edukacji z elementami matematyki i programowania.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na swojej liście ma jednak więcej osiągnięć. Podczas pracy w V LO w Krakowie stworzył interdyscyplinarny zespół złożony z uczniów klasy humanistycznej oraz algorytmicznej. Ponadto był też koordynatorem pilotażowego programu Izby Architektów RP "Kształtowanie Przestrzeni". Wprowadził dzięki temu na swoje lekcje elementy edukacji architektonicznej.

Dariusz Martynowicz odchodzi z pracy

Swoją decyzję o odejściu z pracy w Małopolskiej Szkole Gościnności Dariusz Martynowicz przekazał za pomocą mediów społecznościowych. W tym tygodniu pożegnał się także z rodzicami uczniów, z którymi będzie pracować jeszcze przez jakiś czas.

- Odchodzę ze szkoły publicznej po 15 latach pracy. Nie odchodzę z nauczycielstwa, ponieważ to moja pasja i nie potrafię zostawić zawodu, który kocham. Idę jednak do przestrzeni, w której będę mógł z pasją, ale przede wszystkim ze spokojem i wsparciem, działać dalej i robić coś małego, ale jednak ważnego dla świata. Bo zawód nauczyciela taki jest - mimo różnych trudności, to naprawdę piękny zawód - podkreślił Nauczyciel Roku 2021.

- Spotkało mnie w tej szkole wiele dobra ze strony uczniów, uczennic i rodziców - jesteście wspaniali - i to im chciałbym przede wszystkim serdecznie podziękować. Dziękuję za wsparcie wielu koleżankom i kolegom z pracy - z niektórymi połączyła mnie przyjaźń - będę tęsknić - dodał.

Przyszłość nauczycieli w Polsce

Dariusz Martynowicz podkreślił, że drży o przyszłość zawodu nauczyciela w Polsce. Nie on jedyny odszedł z pracy.

- Z tej szkoły wraz ze mną odchodzi kilku naprawdę sensownych i świetnych nauczycieli. Kolejnych kilku wybiera się na urlopy dla poratowania zdrowia i urlopy bezpłatne. Nie wszyscy wrócą - napisał w oświadczeniu.

- Jeśli obecne trendy się utrzymają, nie będzie realnego dialogu z nauczycielami, jeśli uczący będą dostawać… 4-procentowe podwyżki, a w szkołach zamiast kultury współpracy, dialogu i wsparcia, nasilać się będzie kultura kontroli, strachu i zarządzania, nauczycieli (nie mówię nawet o tych dobrych) … po prostu niedługo już nie będzie - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Pozostałe wiadomości