"Bycie dobrym uczniem nie oznacza, że będzie się zaradnym dorosłym". Czego nie uczy nas szkoła?

zmartwiona kobieta przy komputerze
Czego nie nauczyła nas szkoła?
Źródło: Moment RF/Getty Images
Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie, a największe doświadczenie zdobywa popełniając błędy. Pewnie wielu z nas się z tym zgodzi, jednak ilu nerwów i stresu moglibyśmy uniknąć, gdyby wcześniej przygotowano nas do dorosłego życia poza murami szkoły? Czego nie przekazali nam nauczyciele?

O tym w szkole nie mówili

Na lekcjach biologii uczymy się, jakie są fazy mitozy i mejozy, na historii poznajemy bitwy, które toczyły się w starożytnej Grecji, na fizyce obliczamy, jak szybko pociąg dojedzie z punktu A do punktu B, a na matematyce rozwiązujemy skomplikowane zadania z niewiadomymi. Pogłębianie wiedzy z wielu przedmiotów może i poszerza naszą wiedzę, ale niewiele nas uczy o prawdziwym życiu. Może jedynie niektóre z ciekawostek, które pozostaną nam po latach w głowach, przydadzą się do rozwiązywania krzyżówek albo podczas występu w "Milionerach".

Szkoła

Źródło: Dzień Dobry TVN
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Na pytanie "Czego nie nauczyła nas szkoła" dorośli mają całą masę odpowiedzi. - Żałuję, że w szkole nie nauczyłem się, jak wypełniać PIT i jak założyć firmę - mówi 34-letni Arkadiusz, przedsiębiorca.

- Pamiętam, że w liceum miałem przedmiot Podstawy przedsiębiorczości, na którym przez cały semestr uczniowie pokazywali swoje prezentacje na dany temat, a na koniec rozdawali kartki ze streszczeniem tego, co powiedzieli. W tym czasie nauczycielka uzupełniała dziennik albo zajmowała się swoimi sprawami, więc siłą rzeczy nie kontrolowała, co przekazują uczniowie, a reszta klasy nie słuchała, o czym jest mowa. Wtedy nam, nastolatkom, to wydawało się fajne, bo mieliśmy chwilę dla siebie, kiedy mogliśmy np. odrobić zadania na inny przedmiot. Ale po latach bardzo żałuję, że tak wyglądały te lekcje, bo kończąc szkołę, nie miałem pojęcia, jak chociażby wypełnia się PIT. Do tej pory tego nie wiem, co roku proszę o pomoc księgową - przyznał Arek.

Kolejny problem związany z brakiem rzeczowej wiedzy pojawił się wtedy, kiedy 34-latek chciał założyć firmę.

- Gdybym wiedział kiedyś, jak wyglądają procedury założenia, a potem prowadzenia własnego biznesu, to chyba bym się na to nie zdecydował - stwierdził. - Obliczanie kosztów, wystawianie faktur, zatrudnianie pracowników i współpraca z nimi, to są naprawdę skomplikowane sprawy. W pierwszych miesiącach mojej firmy popełniałem same błędy, a księgowa łapała się za głowę. I wiem, że lekcja teoretyczna w liceum pod hasłem "Jak założyć firmę" może niewiele by mnie nauczyła, bo to byłyby suche regułki, które musiałbym przepisać z tablicy do zeszytu, a potem zakuć do sprawdzianu i zapomnieć, ale można tę wiedzę przekazać na wiele innych sposób. Można było zaprosić na lekcję kilku przedsiębiorców, którzy prowadzą mniejsze, większe firmy, żeby opowiedzieli nam, jak to wygląda wszystko w rzeczywistości, w praktyce. Właśnie tej praktycznej wiedzy niewiele wyniosłem ze szkoły, a miałem bardzo dobre oceny. Bycie dobrym uczniem w szkole wcale nie oznacza, że będzie się zaradnym dorosłym - podkreślił Arkadiusz.

27-letni Grzegorz na pytanie "Czego nie nauczyła go szkoła?", odpowiedział bez wahania. - Szkoła nie nauczyła mnie... życia - stwierdził.

- Wiem, jakie procesy zachodzą w liściu rośliny, ale nie przeszedłem w trakcie edukacji profesjonalnego kursu pierwszej pomocy. Miałem jedną teoretyczną lekcję, kiedy nauczyciel pokazał na fantomie, co należy zrobić. Czy czegoś mnie to nauczyło? Nie. Ta jedna lekcja, kiedy przyglądałem się, co robi nauczyciel, nic mi nie dała. Teraz, gdyby na ulicy ktoś zemdlał albo byłbym świadkiem wypadku, nie wiedziałbym, jak udzielić pomocy - wyznał Grzegorz.

- W moim odczuciu szkoła nie podąża z biegiem czasu za rozwojem technologii czy mediów społecznościowych. Nie jest dostosowana do pokolenia, które aktualnie do niej uczęszcza. Edukacja polega na przyswajaniu teorii, ale nie dostajemy narzędzi, jak z niej korzystać. Nauczyciele pędzą z programem i zasypują uczniów sprawdzianami. Rozumiem to, to jest ich praca, z której muszą się wywiązać, bo są później z niej rozliczani. Uczniowie natomiast zarywają noce i uczą się tylko, żeby dostać dobrą ocenę. Za dwa dni nie pamiętają tego, co wcześniej płynnie recytowali. Problemem jest system, który jest przeładowany tyloma niepotrzebnymi zagadnieniami, które absolutnie nie przydają się w dorosłym życiu. Sam się o tym przekonałem - podsumowuje 27-latek.

Czego dorośli nie dowiedzieli się ze szkoły?

- Żałuję, że nie było w szkole zajęć z psychologii albo chociaż spotkań ze szkolnym pedagogiem - przyznaje 30-letnia Matylda.

Liceum skończyła ze świadectwem z czerwonym paskiem, którym dumnie mogła pochwalić się przed rodziną, ale szybko zrozumiała, że oceny w prawdziwym życiu nie mają właściwie najmniejszego znaczenia.

- Od lat jestem w terapii, bo nie radziłam sobie psychicznie z presją. Tak, jak w szkole chciałam być najlepsza, tak później na studiach i w pracy, też chciałam się wyróżniać. Gdyby w trakcie tylu lat szkoły, ktoś by mi powiedział: "Hej, Matylda, nie musisz robić wszystkiego na 100 proc.", to może ta myśl by we mnie kiełkowała. Moim zdaniem w szkole brakuje takiego ludzkiego podejścia do ucznia, rozmów o problemach nastolatków, rozmów o dojrzewaniu, o tym, co nas czeka w przyszłości. Szkoła nie nauczyła mnie wielu rzeczy - jak budować poczucie własnej wartości, jak dobrze czuć się we własnym ciele, jak rozwijać zdrowe relacje z ludźmi, z partnerem. Ktoś może powiedzieć, że tego powinni nas uczyć rodzice. Jasne, zgadzam się z tym, ale te kwestie nie powinny być bagatelizowane czy pomijane przez szkołę. Szkoła, tak samo jak rodzice, nas kształtuje. Co więcej, rodzice często nie mają wiedzy psychologicznej, nie potrafią wyjaśnić, jakie mechanizmy zachodzą. Właśnie dlatego uważam, że tak istotne jest prowadzenie warsztatów psychologicznych z młodymi ludźmi, żeby później, tak jak ja, nie lądowali w kryzysowym stanie na terapii - stwierdziła 30-latka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas