"W szkołach w Poznaniu nie ma dyskryminacji osób LGBT+"
W odpowiedzi na skandaliczne słowa wielkopolskiego kuratora oświaty Roberta Gawła, które wypowiedział w październiku 2020 roku, Grupa Stonewall opublikowała post zachęcający osoby LGBT+ do dzielenia się historiami szkolnej dyskryminacji której doświadczyły, lub której były świadkami. Aby skupić się na relatywnie aktualnych sytuacjach o wypełnienie poproszono osoby, które uczyły się w polskiej szkole publicznej lub niepublicznej w ciągu ostatnich 10 lat.
- Były tam historie o usiłowaniu gwałtu, próbach samobójczych. Nie chcieliśmy dzielić się tym z mediami, żeby nie używać ich instrumentalnie. Ten formularz opublikowaliśmy po tym, jak wielkopolski kurator oświaty powiedział, że w Poznaniu nie dyskryminuje się dzieciaków LGBT+ i on o czymś takim nie słyszał... Opublikowaliśmy wtedy posta, żeby młodzież dzieliła się historiami. W 24 h zgłosiło się ponad pół tysiąca osób. Te historie leżą na szkolnych korytarzach. Nie dotarliśmy do żadnej sekretnej wiedzy... - komentował Mateusz Sulwiński, członek Grupy Stonewall.
- Z tych opowieści wyłania się obraz polskiej szkoły jako poligonu psychologicznego dla dzieciaków LGBT+. (...) To jest ich codzienność, ich rzeczywistość. Najczęściej nie spotkało się to z adekwatną reakcją ze strony pedagogów, nauczycieli i dyrekcji - dodał.
Polska szkoła niebezpieczna dla młodzieży LGBT+
Aż 75@ młodzieży szkolnej LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, a 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Takie statystyki dot. sytuacji młodzieży pochodzą z raportu “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce” KPH, Lambda Warszawa, z 2021 roku. Alarmujące dane o kondycji psychicznej młodych osób nie spotykają się z adekwatną reakcją MEN.
- Są historie, w których nauczyciele są sprawcami tej przemocy. jeśli chodzi o przemoc rówieśniczą, to często brakuje wiedzy i umiejętności, które pozwoliłyby zareagować w takiej sytuacji. Homofobiczna i transfobiczna przemoc jest często lekceważona. Często też winę przerzuca się na ofiary... Nauczyciele nie są przygotowywani w procesie do edukacji do tego typu zdarzeń. Nie ma szkoleń i przygotowań, jak pracować z nieheteronormatywną młodzieżą. To starają się robić organizacje, takie jak Grupa Stonewall i nie tylko. To jednak nie spotyka się z przyjazną reakcją Ministerstwa Edukacji Narodowej i kuratoriów, które nie wspierają nas w tym procesie - często wręcz zniechęcają dyrektrów i szkoły, żeby takich inicjatyw się podejmować - powiedział nasz ekspert.
- Dzieciaki nie mają do nich zaufania. Żeby zwrócić się o pomoc, trzeba komuś ufać i trzeba się wyoutować. Trzeba powiedzieć, że jest się ofiarą homofobicznej przemocy. Dzieciaki często tego nie robią ze strachu, że zrobi się jeszcze gorsza afera. Potrzebne są zmiany systemowe, które wprowadzą do programu nauczania treści związane z dyskryminacją i edukacją równościową. Zanim to się nie stanie, trudno żeby w ciągu najbliższych 10 lat się coś zmieniło. Bez wsparcia państwa i MEN, które umówmy się potrafi organizować różne inicjatywy w związku z tym, co jest dla niego ważne - np. historią albo pamięcią o papieżu Janie Pawle II, nie uda się nic zrobić. A tematy transfobii i homofobii nie są podejmowane. A powody są takie, że obecny rząd polski jest nastawiony anty LGBT+ - tłumaczył.
"Jesteśmy dobrzy w byciu razem"
Grupa Stonewall nie zamierza czekać na reakcje rządu. Wobec ich bezczynności, postawili na wspólnotę i solidarność. Właśnie z takimi założeniami wystartowała kampanią "Bal", dedykowana młodzieży LGBT+.
- Podstawowy przekaz naszej kampanii jest taki, że nie jesteśmy samotni, bo mamy siebie nawzajem. My tę kampanię uszyliśmy w taki sposób, żeby była wsparciem emocjonalnym. Mamy stronę internetową, gdzie można znaleźć informacje np. na temat tego, jak się wyoutować. Stworzyliśmy też grupę na komunikatorze discord, która się nazywa "tańczymy" i można tam porozmawiać z takimi samymi osobami jak my. Ponadto powstało kilka filmów z naszymi ambasadorami, które są dorosłymi osobami LGBT+ - opowiadał Mateusz Sulwiński.
- I wreszcie: organizujemy "Bal". Odbędzie się 29 maja o 17.30 online. Każda osoba, która czuje się samotnie, może wziąć telefon, zaszyć się gdzieś, włączyć "Bal" i na kilka godzin poczuć się mniej samotnie - podsumował.
"Bal" Stonewall - gdzie i kiedy się odbywa?
Wszystkie informacje o kampanii można znaleźć na stronie balstonewall.pl. Można się tam również zapisać na Bal voguingowy, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie osoby z dostępem do Internetu. Wydarzenie odbędzie się 29 maja o 17.30.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nauczyciele i koledzy z klasy prawie doprowadzili go do samobójstwa. "Nigdy tego nie mówiłem"
- #BezCukru: Idol nastolatków pochował partnera po 12 latach związku. "Czym sobie zasłużyłem na to cierpienie?" Oliwer Kubiak bał się uczuć do Jacka Jelonka. "Myślałem, że jestem idiotą"
Reporter: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online