Gorące tematy

Zero tolerancji - lekarze nie wystawiają zaświadczeń zwalniających z noszenia maseczek

Gorące tematy

nito100/Getty Images

Kolejne dni przynoszą nowe rekordy zakażeń koronawirusem. W związku z nasilającą się epidemią minister zdrowia zapowiedział politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania ograniczeń. Z obowiązku zakrywania ust i nosa mają być zwolnione osoby, które posiadają stosowne zaświadczenie lekarskie. Okazuje się jednak, że lekarze nie wystawiają takich dokumentów. Kto może nie nosić maseczki?

Ministerstwo Zdrowia - zero tolerancji

Do ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia polityki "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania ograniczeń związanych z koronawirusem odniosło się Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Organizacja wystosowała w tej sprawie pismo do szefa resortu Adama Niedzielskiego.

Zapowiedział on we wtorek, że z obowiązku zakrywania ust i nosa – przy pomocy m.in. maseczki, części odzieży czy przyłbicy - będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Nie było w tej sprawie żadnych konsultacji, więc jeszcze raz chcemy podkreślić, że nasze stanowisko nie ulega zmianie. Nie wystawiamy zaświadczeń zwalniających kogokolwiek z obowiązku noszenia maseczki. Jeżeli dana osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do zakrywania nosa i ust

– podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Kto nie może nosić maseczki

Lekarska organizacja w piśmie do szefa MZ przypomina, że w kwietniu i sierpniu weszły w życie rozporządzenia mówiące o tym, że tylko niewielka grupa osób ma przeciwwskazania do noszenia maseczek.

Są to - jak wskazuje PPOZ- osoby zwolnione z obowiązku z powodu:

  • całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim
  • mające trudności z samodzielnym zakryciem lub odkryciem ust lub nosa.

Lekarze nie wystawiają zaświadczeń

Porozumienie podnosi, że nie ma podstaw prawnych do wystawiania zaświadczeń osobom chorym na astmę, choroby płuc np. POCHP czy też z chorobami serca.

Pacjenci ci powinni wyjątkowo chronić drogi oddechowe

– akcentują lekarze.

Porozumienie zaznacza, że stanowisko PPOZ w tej sprawie jest niezmienne od początku epidemii.

Nie wystawiamy takich zaświadczeń . Wnioskuję o szczególne podkreślenie i poparcie ze strony resortu naszych działań w tym zakresie, gdyż DDM – dystans, dezynfekcja i maseczka – stanowią dzisiaj jedyne możliwe zabezpieczenie przed transmisją poziomą wirusa

- czytamy w piśmie do ministra.

"Bez maseczki tylko z zaświadczeniem lekarza". Minister zdrowia ogłosił politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Pierwsza pomoc w czasie pandemii koronawirusa. Co się zmieniło?

Restauracje i bary zamknięte po 22? Taką decyzję rozważają Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera RP

Kolejne obostrzenia związane z COVID-19. "Możliwości polskiej służby zdrowia są na wyczerpaniu"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości