Gorące tematy

Przemoc domowa w czasie epidemii. Jak szukać pomocy?

Gorące tematy

rpo.gov.pl

Nie dla wszystkich hasło #zostańwdomu kojarzy się z bezpieczeństwem oraz troską o zdrowie swoje i innych. W trakcie epidemii koronawirusa nasila się fala przemocy domowej. "Mimo zagrożenia musimy pozostać wrażliwi na krzywdę innych" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawdź, na czym polega opracowany przez niego "Plan awaryjny".

Przemoc domowa w czasie epidemii

Rzecznik Praw Obywatelskich odbiera wiele alarmujących sygnałów dotyczących konsekwencji izolacji i kwarantanny dla poczucia bezpieczeństwa osób zagrożonych przemocą domową. Niepokojące doświadczenia innych państw potwierdzają gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń takich przypadków.

Razem powinniśmy stawić czoło temu problemowi. Mimo zagrożenia musimy pozostać wrażliwi na krzywdę innych. Jeśli Twój dom nie jest bezpieczny i obawiasz się, że Twoi bliscy mogą zrobić Ci krzywdę – zwróć się po pomoc. Przemoc ze strony partnera lub innej bliskiej osoby jest przestępstwem. Nikt nie ma prawa bić, grozić, upokarzać ani w żaden inny sposób naruszać praw drugiego człowieka. Prawo i instytucje państwowe są po to, aby nas chronić

- podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich w liście otwartym do osób doświadczających przemocy domowej oraz ludzi z ich otoczenia.

„Plan awaryjny”

Zdaniem RPO, stan epidemii i jego konsekwencje dla naszej wolności osobistej nie mogą powodować, że osoby zagrożone przemocą domową zostaną bez niezbędnego wsparcia.

Dlatego Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ - opracowało „Plan awaryjny”. Zawiera on informacje o możliwościach uzyskania pomocy w czasie pandemii dla wszystkich, którzy w czterech ścianach doświadczają przemocy.

Osobisty plan awaryjny

Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny.

  • jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść
  • twoje bezpieczeństwo to priorytet
  • nie jesteś winna/y przemocy i są ludzie, którzy chcą Ci pomóc!

Ważne!

Mapę z oznaczeniami lokalnych organizacji i instytucji, które pomagają osobom doświadczającym przemocy, znajdziesz tutaj . Jeśli nie ma na niej placówki w Twojej okolicy, zadzwoń do najbliższego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia - telefony znajdziesz tutaj lub lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości