Gorące tematy

Andrzej Pągowski wspiera walkę o wolne media. Logo TVN inspiracją dla nowej grafiki artysty

Gorące tematy

Aktualizacja:
Andrzej Pągowski i jego grafika logo tvn

Dyskusja o wolnych mediach trwa w Polsce już od jakiegoś czasu. Definicje tego pojęcia są oczywiście różne, jednak nie to jest najważniejsze. Zmodyfikowane przez Andrzeja Pągowskiego logo stacji TVN to wyraz protestu artysty przeciw cenzurze, która niszczy nie tylko media, ale także sztukę.

Andrzej Pągowski wspiera walkę o wolne media

Grafika, którą Pągowski opublikował w swoich mediach społecznościowych we wtorek, 27 lipca poruszyła nie tylko naszych widzów i czytelników, ale także fanów artysty. Stworzona przez niego wariacja na temat logo stacji TVN odnosi się do obecnej sytuacji. Skontaktowaliśmy się z Andrzejem Pągowskim, żeby zapytać, dlaczego zdecydował się stworzyć właśnie takie dzieło:

Dziś jest 40. rocznica premiery filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pomyślałem, że przez te lata jako społeczeństwo straciliśmy bardzo dużo, ale przede wszystkim – zdolność upominania się o wolność w każdym tego słowa znaczeniu

W rozmowie z dziendobry.tvn.pl artysta przyznał, że obecna sytuacja przypomina mu okres, w którym twórcy uzależnieni byli od dobrej czy złej woli cenzorów.

Pamiętam czasy, kiedy artyści musieli przemycać i ukrywać w swoich dziełach ważne treści tak, żeby w ogóle ujrzały światło dzienne. Te czasy niestety wracają. Coraz więcej moich partnerów biznesowych zwraca mi uwagę, że pewnych rzeczy nie powinienem mówić lub robić

- wskazał Pągowski.

Istotną rolę niezależnych mediów artysta podkreślił też w opisie, którym opatrzył post z grafiką. - Kultura i sztuka potrzebują wolności i niezależności. Wtedy powstają najlepsze dzieła. Ograniczenia, zakazy i cenzura niszczą sztukę. Dlatego potrzebujemy wolnych mediów, a nie Matrixa - czytamy.

Kim jest Andrzej Pągowski?

Artysta stworzył ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Jest także autorem ilustracji książkowych i prasowych, okładek płyt, scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków. Jego prace wystawiane były między innym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu.

Andrzej Pągowski słynie nie tylko ze swojej sztuki, ale także z tego, że za pośrednictwem swoich grafik dobitnie komentuje otaczającą nas rzeczywistość.

Zobacz wideo: Andrzej Pągowski odkrywa tajemnice dzieł sztuki

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Lackowska

Pozostałe wiadomości