Gorące tematy

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? Jak to zrobić w usłudze Twój e-PIT? Radzi ekspertka finansów osobistych

Gorące tematy

PIT za 2020 trzeba rozliczyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Jak rozliczyć się szybko, sprawnie i bezproblemowo? I czy nadal musimy wybierać się do urzędu, czy wszystko załatwi za nas e-Urząd? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych.

PIT 2021: do kiedy rozliczyć PIT za 2020?

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. można składać PIT za 2020 r. Wymóg ten dotyczy przede wszystkim osób składających PIT-37 oraz PIT-36. Jak to zrobić i o czym pamiętać? Te pytania zadają sobie miliony Polaków, na których ciąży obowiązek rozliczenia się z fiskusem. W tym celu nie musimy udawać się już do Urzędu Skarbowego. Wystarczy, że przy pomocy naszego profilu zaufanego skorzystamy z e-Urzędu. I co cieszy najbardziej, nie musimy już przepisywać naszych danych z PIT-ów, które otrzymamy od pracodawcy.

Korzystając z e-Urzędu nie zostawiajmy jednak wszystkiego systemowi internetowemu:

-Jest tam taka opcja, żeby edytować i sprawdzić swoje dane, do czego też zachęcam. Nawet urząd może się pomylić, a w naszym interesie jest, żeby wszystko było w porządku – powiedziała Dominika Nawrocka.

Dane warto dokładnie sprawdzić, ponieważ za 2020 r. możemy odliczyć jeszcze więcej ulg niż zwykle, w tym także te związane z pandemią koronawirusa. Osoby, które nie będą odkładały decyzji o rozliczeniu na ostatnią chwilę i zrobią to przez internet, będą mogły w terminie 45 dni liczyć na zwrot nadpłaconego podatku.

W ubiegłym roku termin składania zeznań był wydłużony aż do 1 czerwca. Zmiana terminu była bezpośrednim efektem pandemii koronawirusa. W tym roku mamy na to jednak czas tylko do końca kwietnia.

PIT 2021: jak złożyć PIT za 2020 r.?

Od 2019 r. nie trzeba się już zajmować pisemnym wypełnianiem PIT-ów. Deklarację można jednak poprawić lub uzupełnić o dane, których nie ma Urząd Skarbowy i następnie je zaakceptować. Dotyczy to przede wszystkim osób, które chciałyby przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego (OPP) albo rozliczyć ulgi. Można też odrzucić przygotowane za nas zeznanie i rozliczyć się z fiskusem samodzielnie.

PIT 2021: jak wypełnić PIT 2020 w usłudze Twój e-PIT?

Aby sprawdzić i uzupełnić swoje oświadczenie podatkowe, logujemy się do e-Urzędu Skarbowego na stronie urzadskarbowy.gov.pl. Można to zrobić, wpisując odpowiednie dane: PESEL lub NIP, data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2019, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2020 r. i kwota nadpłaty lub podatku do zapłaty z PIT-a za 2019 rok.

- Można również użyć profilu zaufanego, możemy się zalogować przez swój bank, przez bankowość elektroniczną. Myślę, że to jest najłatwiejsza opcja – podpowiedziała Dominika Nawrocka.

- Kiedy jesteśmy już w zakładce Twój e-PIT, znajdujemy panel, który podsumowuje te dane, które urząd już ma. (…) Te PIT-y, na które zawsze czekaliśmy od pracodawców, one już tam są. (…) W górnej belce zaznaczamy jedynie, jak się rozliczamy: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. To trzeba wybrać samemu. Na dole widzimy od razu symulację: nadpłatę lub kwotę do zapłaty. Mamy tam też takie "długopisiki, ołówki" – i to jest możliwość edycji. Nie przegapmy tego, bo chodzi o to, żebyśmy tam nie utknęli, nie popełnili błędów – podpowiada Dominika Nawrocka.

PIT 2021: jak i do kiedy dokonać korekty?

A gdzie wypełniamy sam PIT? Okazuje, się już nie musimy tego robić:

- On się robi automatycznie, bo wszystkie informacje od naszych pracodawców przepływają przez Urząd Skarbowy i on sobie to sam gromadzi - powiedziała ekspertka finansów osobistych.

Jeżeli okaże się, że wszystko w naszym profilu jest w porządku, zeznanie przygotowane przez e-Urząd zostanie automatycznie zaakceptowane. Po 30 kwietnia nadal można będzie jednak skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT.

Dlaczego swoje rozliczenie podatkowe warto wysłać jak najszybciej? Jakie ulgi covidowe możemy w nim wykorzystać? I jak zadeklarować organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku? Dowiedzcie się oglądają nasze wideo.

Zobacz też:

Gdzie dopełniać obowiązku podatkowego? Zasady rezydencji podatkowej

Nowe ulgi podatkowe w związku z COVID-19. Sprawdź, co możesz odliczyć

PIT 2021 - nowe ulgi i mniejszy podatek. Co można odliczyć za 2020 rok?

Pozostałe wiadomości