Zwierzęta

Jak zrozumieć i rozpoznać emocje naszego psa? "Pierwsze symptomy to sposób poruszania się i napięcia mięśni"

Zwierzęta

Aktualizacja:

Dobry opiekun zwraca uwagę na potrzeby swojego pupila, a także uczy się jego języka. Niestety psychika psów jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać. Czworonogi potrafią odczuwać złość, smutek czy radość. Jak więc umiejętnie odczytywać ich emocje? O tym opowiedzieli nam Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści oraz autorzy książki "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa".

Jak zrozumieć, o czym szczeka pies?

1 września ukaże się książka "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa" autorstwa Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków. Lektura ta przedstawia świat z perspektywy psów i pokazuje, jak się dogadać ze swoim pupilem. No właśnie, jak zrozumieć emocje naszego czworonoga?

- Pamiętajmy, że my mówimy słowami, a psy mową ciała, sposobem poruszania się, sylwetką, napięciem mięśni, szczekaniem – wyjaśnił Piotr. Zofia dodała natomiast, że znaczenia ma także to, czy psiak ma otwarty, czy zamknięty pysk, istotny jest nawet kierunek, w którym przekręcone są uszy.

Ponadto kobieta dodała, że same szczęknięcia mogą być różne. Mogą być spowodowane równie frustracją, groźbą, prośbą o dystans, chęcią wyjścia na spacer czy prośbą spuszczenia ze smyczy. Szczeknięć więc może być bardzo dużo, ale to nie wszystkie sygnały.

Pierwsze symptomy, na które powinniśmy zwracać uwagę, to sposób poruszania się i napięcia mięśni - jeżeli pies na spacerze zmienia kierunek, to zastanówmy się, dlaczego to robi. To jest pierwszy znak, że pies odczuwa niepokój

– wyjaśnił mężczyzna. A następnie dodał, że agresja także wynika z emocji, jest wynikiem złości, ale bardzo często i strachu. - Pies nie wie, jak sobie poradzić w stresującej sytuacji. Powinniśmy zastanowić się, jak pokazać psu alternatywę np. poprzez wsparcie socjalne - dodał.

Działania proaktywne

Jak się okazuje, jeżeli pies widzi, że ignorujemy jego sygnały, z czasem po prostu przestaje się z nami komunikować. Co więcej, zapamiętuje on nieprzyjemne sytuacje.

- Jeżeli pies nie będzie rozumiany przez opiekuna i opiekun nie będzie mu pomagał w trudnych sytuacjach, to może dojść do uwrażliwienia i zapamiętania tych nieprzyjemnych sytuacji. Okręcanie tego wszystkie jest trudniejsze niż działanie proaktywne – podsumował Piotr Wojtków.

Zobacz także:

Gwiazdy obchodzą Międzynarodowy Dzień Psa. Jak wyglądają pupile Ewy Kasprzyk, Edyty Herbuś i Joanny Przetakiewicz?

Dominika Gwit wystartowała z nowym projektem. "Jak można się zajmować tym, jak ktoś wygląda"

Nikodem Rozbicki założył firmę. Czym będzie się zajmował? "To projekt, który ma dawać ludziom ukojenie"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości