Zwierzęta

Hiszpański dzik zamieszkał u Polki. "Berto zostanie z nami"

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Patrycja Wanat
Iza i dzik Berto – historia niezwykłej przyjaźni
Iza i dzik Berto – historia niezwykłej przyjaźni Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

Izabela Lawrenc od lat mieszka w Hiszpanii, gdzie pod swój dach przygarnęła bezdomne koty i psy, które świetnie dogadują się z jej kurami oraz pisklętami. W zagrodzie obok jest osiłek, który trafił tu wygłodzony, a po sąsiedzku zagląda do niego dzik Berto - przyjaciel rodziny.

Iza i dzik Berto – historia niezwykłej przyjaźni 

Dzik Berto trafił do Izabeli dwa lata temu. - Strasznie padało. (...) Zrobiła się taka wielka kałuża i on się w niej topił. Przechodził pewien mężczyzna i go uratował. Skontaktował się z naszą fundacją, do której należę i go zaadoptowałam. Został z nami. Był bardzo przeziębiony, malutki. Trzeba go było karmić butelką, bo sam nie mógł jeść. Mam przyjaciela-weterynarza, który mi pomógł, bo nie miałam pojęcia, jak się opiekować dzikiem - mówiła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Do 7. miesiąca Berto mieszkał w domu. Koty się z nimi bawiły, a także syn Izabeli. Gdy podrósł, przeniósł się na podwórku. - Jeszcze do roku czasu wyciągałam go na spacery na szelakach, ale teraz już nie mogę, bo jest silny i boję się, że się zerwie - podkreśliła opiekunka zwierząt.

Dzik - przyjaciel rodziny

Jak przyznała Izabela Lawrenc, dzik jest łagodny i nie atakuje innych zwierząt. - Lubi towarzystwo. Jak słyszy, że wstajemy, to biega. Nie lubi być sam. Mój syn bardzo lubi z nim być. Reaguje na swoje imię i przykładowo, jak idzie spać, to go wołam do domu i on wchodzi. Rozumie, że trzeba iść spać. Od początku mówiłam do niego po hiszpańsku. Nie rozumie po polsku - wyjaśniła.

Berto uwielbia się kąpać i być czesanym. Na śniadanie spożywa dwa jogurty z kukurydzą i spaghetti, w południe - migdały i owoce, a wieczorem kukurydzę lub puszkę dla psów z ugotowanym makaronem. - Berto zostanie z nami. To jest pewne. Nie myślę go oddać. Bardzo go kocham i żeśmy się do niego przyzwyczaili. Jest naszą maskotą - przyznała opiekunka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Patrycja Wanat

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości