Zwierzęta

Kocimiętka dla kota – jak niepozorna roślina oddziałuje na nasze zwierzę?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot pochylający się nad słoikiem z ziołami. Kocimiętka. Zwierzęta domowe.

Kocimiętka dla kota nazywana jest czasem kocim narkotykiem. Wynika to z tego, że zwierzęta wystawione na jej zapach lub smak zmieniają swoje zachowanie. Wydają się być lekko odurzone i wpadają w pewnego rodzaju amok. Co to jest kocimiętka i czy jest bezpieczna dla naszych pupili?

Relacja kocimiętka a koty znana jest chyba wszystkim właścicielom tych zwierząt. Mimo to szacuje się, że na działanie rośliny podatnych jest jedynie ⅔ pupili, a cecha ta jest dziedziczna. Badacze wciąż nie są do końca pewni, na czym polega fenomen byliny. Jedno jest jednak pewne – kocimiętka może wprawić koty w stan prawdziwej euforii. 

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka – co to takiego? Pod tą nazwą ukrywa się niepozorna roślina z rodziny jasnotowatych. Szacuje się, że ma ponad 200 różnych gatunków. Właściwa nazwa byliny to Nepeta. Określenie pochodzi od nazwy starożytnego, rzymskiego miasta, w którym przed wiekami była uprawiana.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Mimo wielości gatunków rośliny, prawdopodobnie nie wszystkie z nich równie silnie oddziałują na zwierzęta. Większość odmian nie została przebadana pod tym kątem, wiadomo jednak, że odpowiednią kocimiętką dla kota jest Nepeta cataria L., czyli kocimiętka właściwa, odmiana najpopularniejsza w Polsce.

Jak wygląda kocimiętka? Wszystko zależy od konkretnego rodzaju. Roślina charakteryzuje się zazwyczaj ogonkowymi, lekko ząbkowanymi liśćmi w kształcie serca. Rosną one naprzeciwko siebie i występują w kolorze zielonym lub szarozielonym. Łodyga popularnej kocimiętki dla kota jest rozgałęziona i lekko owłosiona, może dorastać do 40–120 cm. Z kolei kwiaty byliny są białe, niebieskie, liliowe lub różowe, a swoim wyglądem przypominają nieco lawendę.

Bylina bardzo często rośnie w przydomowych ogródkach, jednak popularna jest także kocimiętka w doniczce. 

Kocimiętka a koty 

Jak działa kocimiętka na kota i skąd bierze się to działanie? Roślina zawiera w sobie substancję aktywną o nazwie nepetalakton. To właśnie ona sprawia, że koty zachowują się w specyficzny sposób. Naukowcy zakładają, że jest to rodzaj kociego feromonu, który stymuluje układ nerwowy zwierząt.

Kot po kocimiętce zachowuje się jak pod wpływem środka odurzającego. Gdy zwierzę zje roślinę, może stać się nieco rozleniwione i wyjątkowo zrelaksowane. Pod wpływem kocimiętki koty uspokajają się, można więc podać im ją w sytuacji dużego stresu.

Działanie odprężające to jednak nie wszystko. Kot i kocimiętka mogą stanowić bowiem wyjątkowo zabawne połączenie. Dotyczy to zwłaszcza wystawienia zwierzęcia na bodźce zapachowe. Kocimiętka stanowi wabik na koty, w związku z czym pupile chętnie do niej podchodzą, ocierają się o nią i tarzają w niej. Bardziej niż zwykle domagają się też czułości . Objawem tego jest przymilanie się, ocieranie, mruczenie i pełne zadowolenia miauczenie. Dodatkowo, przez chwilę mogą stać się bardzo aktywne – zaczynają śmiesznie podskakiwać i biegać.

Taki trans kota po kocimiętce trwa zazwyczaj około 10 minut. Po tym czasie zwierzę zaczyna zachowywać się normalnie. Za kilka godzin cała sytuacja może się powtórzyć. Ważne jednak, aby kot nie był cały czas wyeksponowany na działanie rośliny, ponieważ nie będzie ona wtedy dla niego już tak atrakcyjna.

Należy pamiętać, że to, jak kocimiętka działa na koty, zależy od ich podatności na zawarte w roślinie substancje. 1/3 pupili w ogóle nie reaguje na nią. Ponadto kociaki, które nie ukończyły 6 miesiąca życia zazwyczaj są odporne na działanie kocimiętki. Z kolei starsze koty, które mają osłabiony węch, mogą wykazywać mniejsze niż wcześniej zainteresowanie rośliną.

Czy kocimiętka dla kota jest bezpieczna?

Kocimiętka dla kotów jest w zupełności bezpieczna. Mimo iż na pozór wykazuje działanie lekko narkotyczne, nie jest uzależniająca. W przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości liści mogą pojawić się drobne problemy żołądkowe w postaci biegunki, jednak nie zagrażają one zdrowiu kota. Czasami zdarza się jednak, że niektóre koty (zwłaszcza kocury) po zetknięciu z kocimiętką stają się agresywne. Wówczas należy odstawić roślinę.

Gdzie kupić kocimiętkę?

Gdzie kupić kocimiętkę dla kota? Z pomocą przychodzą wszelkiego typu sklepy ogrodnicze. Można w nich dostać nasiona kocimiętki, które nadają się do zasadzenia w ogródku lub w pojemniku. Dla osób, które mają nieco mniej cierpliwości, odpowiednia będzie już wyrośnięta kocimiętka w doniczce.

Co ciekawe, na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających wyciąg z tej rośliny. Popularna jest zwłaszcza kocimiętka w sprayu. Wystarczy spryskać nią zabawkę lub poduszkę naszego ulubieńca. W ten sposób zapewnimy kotu nowe, ciekawe doznania. Inną ciekawą propozycją są też gotowe zabawki z kocimiętką. Tego typu produkty dostępne są w sklepach zoologicznych.

Nie tylko dla kotów, czyli pozostałe właściwości kocimiętki 

Koci narkotyk może być także wykorzystywany przez ludzi. Podobnie jak w przypadku kotów, kocimiętka działa na nich uspokajająco. Jej ważną właściwością jest odstraszanie owadów. W związku z tym, bardzo często stosowana jest kocimiętka na kleszcze i na komary. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antybakteryjnemu, bylina może pomóc w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz układu pokarmowego i moczowego. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thorsten Nilson/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości